Dorazily totiž bouřky, doprovázené množstvím efektů v podobě blesků. Meteorologové v pátek upozorňovali, že právě nad územím severní Moravy a Slezska budou panovat vhodné podmínky pro vytváření mimořádně velkého množství energie dostupné pro bouřky.

Zase tak silné oproti noci ze středy na čtvrtek nebyly, hasiči vyjížděli „jen“ k 95 událostem, blesky však oblohu ozařovaly častěji než předešlé noci.

Stromy na železnici

Hasiči tradičně řešili kvůli silnému větru střechy a stromy. „Nejvíce výjezdů jsme měli na Novojičínsku, a to 45, dále pak v Ostravě 23. V ostatních okresech se jednalo o jednotky zásahů. Hasiči ve většině případů odstraňovali stromy a polámané větve,“ informoval mluvčí hasičů Lukáš Popp.

| Video: Youtube

Tři stromy spadly na železnici, a to v úseku Hostašovice - Valašské Meziřičí, Suchdol nad Odrou - Fulnek a pak ještě mezi Jistebníkem a Studénkou. Všechny byly odtraněny z dráhy už během noci.

Ještě ráno přetrvávala zatažená obloha, například na Karvinsku doprovázená deštěm. Frýdeckomísteckem prošly bouřky s „vizuálními efekty“ už během noci.

Na letišti v Mošnově byl „fičák“

Co se týče nejvyšších nárazů větru, nejvíce jsme naměřili na letišti v Mošnově a to skoro přesně náraz 100 km/h. Na stanici Sedlec na Třebíčsku pak 95 km/h.

close Kroupy. info Zdroj: se svolením ČHMÚ zoom_in Kroupy.

Bouřky byly na několika místech Česka doprovázeny kroupami. Ty největší škody napáchaly na severu Čech a jihu Moravy, do Slezska dorazily menší kroupy, kolem 2 cm, zato srážky byly intenzivní. Během noci se bouřky vyskytovaly výjimečně také a ještě po půlnoci byly schopné produkovat poměrně výrazné škody a velmi intenzivní srážky.

Sobotní bouřka v Třinci

Svou zkušenost popsal i čtenář Deníku Tomasz Czudek. „Dopolední sobotní bouřka v Třinci napáchala velké škody. Tolik popadaných stromů jsem už dlouho neviděl. Cesta, která mi běžně trvá autem 10 minut, mi dneska trvala celou hodinu kvůli popadaným stromům a nutným objížďkám,“ napsal pan Czudek a doložil jedno foto.

close Škody po bouřce v Třinci. info Zdroj: Tomáš Czudek zoom_in Škody po bouřce v Třinci.

Mluvčí krajských hasičů Jakub Kozák dopoledne doplnil, že následky bouře hasiči stále likvidují. Nejvíce pracují na Frýdecko-Místecku. „Jsou to desítky událostí spojených s odklízením následků noční bouře,“ uvedl Kozák. V sobotu k poledni se počet výjezdů ze zhruba stovky zdvojnásobil. „Neustále to přibývá, nyní jsme někde u dvou stovek výjezdů,“ upřesnil Kozák ve 14 hodin.

Například v Třinci na Frýdecko-Místecku registrovali hasiči zhruba 90 událostí, které musí vyřešit. „Operační středisko vše vyhodnocuje podle priorit a nasazuje všechny dostupné kapacity. Je potřeba se však obrnit trpělivostí. Pomáhají i hasiči z okolí. Hasiči upozorňují občany, aby v ulicích města a v nejvíce zasažených místech zbytečně neriskovali. Stromy mohou být poškozené a hrozí pád,“ uvedlo město na svých webových stránkách. Bouřka způsobila škody například v tamním lesoparku.

Středeční bouřka způsobila v kraji podstatně větší škody. Nejvíce zasáhla Ostravsko. Poničena byla například střecha jedné z budov památkově chráněnéhoTrojhalí Karolina, bouře lámala a vyvracela stromy i v oblíbených Komenského sadech nebo v ostravské zoo, která ve čtvrtek zůstala z bezpečnostních důvodů uzavřená.