Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boží muka mezi poškodil neznámý vandal

Opava - Na výzvu redakce se sešla řada zajímavých dotazů, které občané prostřednictvím našeho Deníku kladou místním osobnostem. Postupně dotazy i odpovědi na této stránce zveřejňujeme.

21.3.2008
SDÍLEJ:

Boží muka přišla o svou horní část.Foto: DENÍK/Milan Freiberg

Následující dotaz nám do redakce zaslal Jan Hapl z Opavy: „Všiml jsem si nedávno zlomeného kříže na silnici 1. třídy ve směru od Opavy na Bruntál, asi půldruhého kilometru za místní tabulí konec obce. Kříž je zlomen ve dvou tmelených spojích, středová spojovací kulatina je ohnutá. Vychýlení božích muk zřejmě způsobila větší síla, patrně těžká technika při couvání nebo něco podobného. Nepředpokládám prostou lidskou sílu. V tomto případě, i když se nejedná o žádný monument, si myslím, že tyto staré sakrální stavby mají co říci i dnešní době a dnešnímu člověku a patří do krajiny a míst, kde stojí. Možná nám totiž mohou napovědět něco, co nevíme. Zvlášť v tomto velikonočním čase myslím, že to je téma aktuální.“

Podle údajů, které se naší redakci podařilo získat, se nejedná o kulturní památku, která by patřila na seznam nemovitých památek Ministerstva kultury ČR. Podle vyjádření představitelů farnosti při kostele svatého Petra a Pavla v Opavě-Jaktaři se nejedná o stavbu, která by patřila do správy farnosti, ale vedení fary již podniklo kroky k její záchraně a oslovilo kamenickou firmu, která by se podílela na obnově božích muk.

Vyjádření nám poskytli představitelé Národního památkového ústavu v Ostravě: „U drobných sakrálních památek, a to především u těch, které nejsou zapsány na seznam nemovitých kulturních památek Ministerstva kultury ČR, je vždy problém najít někoho, kdo by přiznal jeho vlastnictví. Majitel pozemku většinou prohlašuje, že je vlastníkem jen pozemku, a nikoliv křížku či kapličky na něm postavené, a odkazuje na vlastnictví církve či obce. Církev ani obec však o podobné majetky také právě nestojí, a tak zbývá jediná možnost, a to zákonná, o nalezení věci. Pokud se o nalezenou věc (rozuměj křížek, kapličku, boží muka) nikdo půl roku nepřihlásí, je od té chvíle považována za majetek obce, na jejímž katastrálním území se drobná sakrální památka nachází. V případě tohoto křížku je situace obdobná, není zapsán jako kulturní památka, takže není nikdo, kdo by měl zákonnou povinnost se o křížek, v případě jeho poškození, postarat. A tak zbývá jen občanská iniciativa, přesvědčit ať už majitele pozemku, nebo magistrát k tomu, aby přispěl na opravu křížku a ten mohl dále stát v krajině a připomínat pomíjivost a krásu tohoto skromného umění, tolik typického právě pro naši krajinu,“ uvedl specialista v oboru restaurování Národního památkového ústavu v Ostravě Dalibor Halátek.

Autor: Milan Freiberg

21.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení