Ocenění z rukou kardinála Vlka převzalo devět vybraných studentů, kteří se na výlet do Prahy vydali společně s ředitelkou školy Blankou Váňovou a vedoucí školní družiny a školního klubu Karínou Kopeckou.

„Děti si výlet moc užily a z ocenění mají ohromnou radost," uvedla Karína Kopecká, která s myšlenkou projektu Jen tak přišla již před čtyřmi lety. „Chtěla jsem, aby děti pochopily, že na světě jsou i lidé, kteří nemají takové štěstí a nejsou zdrávi. Takovým lidem dokázali nabídnout nezištnou pomoc," dodává.

Studenti z Vítkova spolupracují v Opavě se ZŠ pro tělesně postižené v Dostojevského ulici, Základní školou Havlíčkova pro zrakově postižené žáky a se Speciálním pedagogickým centrem Srdce. Zdravé děti se tak učí navazovat kontakt s těmi, které jsou tělesně či jinak handicapované, učí se pomáhat jim a asistovat při výuce.

„O účast na setkáních se znevýhodněnými studenty je mezi našimi žáky obrovský zájem, ovšem v našich silách není, abychom do Opavy autobusem vzali více než patnáct našich dobrovolníků," míní vedoucí školní družiny.

Studenti se charitativní a dobrovolnické činnosti věnují pravidelně již více než čtyři roky a o nějaké ocenění nikdy neusilovali. „Název Jen tak vznikl i proto, že se snažíme pomáhat jen tak a bez nároku na jakoukoliv odměnu," vysvětluje název projektu jeho spoluzakladatelka.

Pořadatelé soutěže Brána k druhým oslovili žáky z Vítkova sami a přiměli je tak, aby se soutěže zúčastnili. „Určitě s projektem Jen tak chceme pokračovat. Naším cílem je, aby děti získaly zkušenosti, dobrý pocit a dělaly radost ostatním," dodává závěrem ředitelka Blanka Váňová.