Zatímco se totiž lidé bouří a byla sepsána i petice s obrovským množstvím podpisů, stavební úřad v Litultovicích již vydal na stavbu větrného parku územní rozhodnutí.

Odpůrci projektu v čele s občanským sdružením Na Skřivánčí, ale i dalšími organizacemi a jednotlivci, sice již podali proti tomuto rozhodnutí odvolání ke krajskému nadřízenému orgánu litultovického stavebního úřadu, ale sami pochybují o úspěchu.

„Bojujeme v rámci zákona a teď se čeká. Ale spíš už jenom doufáme. Ani na tu petici na stavebním úřadě se nijak nebral ohled a zůstala spíše jen jako takový strašák v zelí, jak se říká," říká předseda občanského sdružení Na Skřivánčí Lumír Juroš.

Vybudování pěti větrných elektráren už přitom většina obyvatel Bratříkovic a část lidí z Hlavnice odmítá už od roku 2007. Společnost, která s plánem na stavbu přišla, odcházela s nepořízenou také s nabídkou v dalších okolních obcích.

„Zpracování vlivu posouzení na životní krajinu považujeme za tendenční. Pět obrovských větřáků by místním lidem i návštěvníkům změnilo tradiční ráz krajiny, vhodný pouze pro malé dřevěné větřáky," uvedl pro naši redakci již dříve Lumír Juroš. Veškeré námitky odpůrců ale zatím nepadají na úrodnou půdu.

A nic se na tom nezměnilo ani poté, co se formálně změnil investor celého projektu větrného parku. Na místo původní firmy Ventureal Alfa CZ, s. r. o., se nyní jedná o společnost Synergiím Alfa CZ, s. r. o.. „V rámci stavebního zákona je to tatáž firma, ale fakticky jsou to úplně jiní lidé.

Před tím to byli Brňáci, teď jsou to Pražáci. To víte, jsou v tom velké peníze," dodává na závěr Lumír Juroš.

Záležitost budeme nadále sledovat a o případných novinkách vás budeme informovat.