Hlasujte v anketě:
Líbí se vám vizualizace?

Kromě šestisálového multikina a tradiční pivní restaurace s mikropivovarem zde vznikne také nákupní centrum. Nebude chybět ani zábava, kultura či volnočasové aktivity. Počítá se také s podzemním parkovištěm.

Redakci to potvrdila asistentka marketingu firmy Develon Martina Cicvárková. Centrum, které by mělo být otevřeno v listopadu příštího roku se stane podle jejích slov dobře přístupným místem pro Opavany i návštěvníky z regionu.

„Projekt bude přímo napojen na centrální pěší zónu a vnitřní městský okruh a umístěn jen pár kroků od zastávek MHD a regionální autobusové dopravy. Díky dvěma nezávislým vjezdům do podzemních garáží z vnitřního městského okruhu bude projekt velmi dobře dostupný také pro osobní dopravu,“ uvedla Cicvárková s tím, že se projekt začne realizovat na jaře.

„Nové společenské centrum vznikne v historickém centru Opavy na půdorysu bývalého měšťanského pivovaru Zlatovar a bude pokračovat ve více než stoleté tradici této obchodní značky. Základní cíle developera se shodují s představou spoluzakladatele značky Davida Weinsteina z poloviny dvacátých let 20. století,“ vysvětluje.

Jak dále zmínila, projekt bude výjimečný díky architektuře. „Stávající historicky cenné budovy pivovaru budou zrekonstruovány a vytvoří zajímavý kontrast s novými moderními budovami celého komplexu. Dvě hlavní pasáže centra, kterým bude dominovat starý pivovarský komín, překlene prosklená střecha, díky které budou veřejné prostory centra osvětleny denním světlem,“ podotkla a doplnila, že součástí komplexu budou také venkovní prostranství osázené stromy a lavičkami.

V současnosti probíhá demolice přístaveb, které nebudou součástí centra. Nutno podotknout, že části demolic probíhají ručně. Společnost chce totiž zachránit sto metrů krychlových původních cihel specifických rozměrů a struktury, které jsou zapotřebí pro opravu pohledových částí historických budov.

Lucie Orbanová

Do bývalého pivovaru se zakously bagry

Odkryté podzemí, hromady sutin, těžké bagry. To je dnes nádvoří bývalého opavského pivovaru. Stará zástavba musí udělat místo pro plánované obchodní a společenské centrum Breda& Weinstein, které zde chce na jaře letošního roku začít stavět developerská společnost Develon cz, s. r. o.

Před několika dny se tak do zdí bývalých pivovarských budov zakousla technika a poslala je k zemi. Tento týden se odvážejí staré ocelové tanky, ve kterých pivo zrálo, a pak se zase do práce pustí bagry, aby své dílo dokončily.

Historie místního pivovaru se ale začala psát až roku 1825, kdy byl dokončen stávající pivovar. Výroba byla ukončena až po roce 2000, poté co se ocitl v platební neschopnosti. V roce 2005 se přenesla výroba Zlatovaru do Polska a objevily se pokusy o výrobu v Číně.

Posledním zlomem v dějinách pivovaru byl konec roku 2007, kdy lucembursko-irská developerská společnost Quinlan Private, s. r. o., od dosavadního majitele Kamila Kolka pivovar koupila s plánem přestavby na obchodní zónu.

Opavský pivovar se proslavil hlavně svým světlým ležákem Zlatovar, ale vyráběly se zde i další zajímavé značky – tmavý Černý mnich, nízkoalkoholový Atlet, polotmavý nepasterovaný ležák Braun, nealkoholický Greenhorn.

Martin Kůs

Vizualizace