Neobjektivní. Tímto jediným slovem charakterizují situaci v Březové lidé, kteří se rozhodli založit petiční výbor, a vyjádřit tak svůj nesouhlas. Důvod? Postup březovských zastupitelů v otázce týkající se umístění větrných elektráren na katastru obce. „Nejdříve schválí výstavbu větrných elektráren, pak pod nátlakem veřejnosti informují občany o údajné výhodnosti a na závěr nechají vše stvrdit tak trochu kuriózní anketou,“ popisují situaci v Březové její obyvatelé Aleš Rucki, Martina Dubová a Pavel Schneider s tím, že obecní úřad by měl být podle nich nestranný.

Jak zmiňují, anketa nemohla dopadnout jinak než ve prospěch záměru, tedy umístění větrných elektráren v katastru obce schválit. Nutno také podotknout, že anketa byla anonymní. „Navíc anketní lístky byly pro jistotu vybaveny dopisem, o kolik peněz připraví lidé obec v případě, že se rozhodnou zaškrtnout slůvko ne,“ vysvětlují obyvatelé, podle kterých o neobjektivním přístupu svědčí rovněž fakt, že bylo opomenuto formální výběrové řízení. Podle jejich slov byl lidem na úřední desce předložen návrh smlouvy o budoucí spolupráci s jistou firmou.

„Tento zcela ojedinělý přístup zabránil ostatním zájemcům ucházet se o realizaci svých projektů, třeba i za poměrně výhodnějších podmínek pro obec,“ upozorňuje Dubová. Starosta obce Karel Gebel je přesvědčen, že anketa je objektivní. „Myslím, že to není nefér. Všichni voliči dostali anketní lístek a měli právo se vyjádřit,“ řekl starosta. Na dotaz redakce, zda se anonymní anketa nedala zneužít k podvodu, odpověděl: „Byla vytištěna na růžovém papíře, aby se to nedalo zkopírovat a podvádět.“ Starosta se podle svých slov o důvěryhodnou kopii sám pokusil a prý se přesvědčil, že k podvodu dojít nemůže.