Čekají na ně ale mnohá úskalí, od špatného chování nadřízeného až po nezaplacení mzdy. „Často jsem se setkala s tím, že se ke mně na brigádě chovali jak k méněcennému a nevážili si mé práce. Výjimkou není ani rozvázaní pracovního poměru bez jakéhokoliv důvodu,“ uvedla Vendula Hořínková, opavská dvaadvacetiletá studentka, která má za sebou už šest druhů práce.

Také se svěřila, že sehnat přivýdělek není úplně jednoduché. Většinou se obrátila na známé, bez těch to prý nejde. „Zkoušela jsem i agentury, které mají práci zprostředkovat, ale nabízejí stále ta samá místa. Navíc nejsou moc lukrativní,“ dodává ještě.

To Alena Kratochvílová, dvaadvacetiletá rodačka z Rázové studující v Opavě, upozorňuje na jiná úskalí: „Když brigádník pracuje s větší finanční částkou a není na to zvyklý, často se zmýlí a může vzniknout manko, které musí zaplatit. Vzhledem k tomu, že si chceme přivydělat, to bývá docela nepříjemné.“

Její názor se liší i na snadnost získání práce: „Většinou jsem se uplatnila v potravinářství a pohostinství. Můj názor je, že kdo brigádu sehnat chce, ten ji sežene. Jen se nesmí štítit práce,“ uzavírá.

Klára Jarošová