Vyšší prodejnost vyžaduje více lidí. To je důvod, proč mnohé obchody najímají v předvánočním čase větší počet brigádníků než obvykle. Samozřejmostí to je především pro velké obchodní domy, jako je například opavský Globus. „Brigádníky před Vánoci nabíráme. Většinou jsou to studenti,“ uvedl jednatel Globusu ČR Petr Vyhnálek s tím, že se u nich snaží s brigádníky spolupracovat po celý rok.

„Určitě je teď před Vánoci brigádníků více. Jedná se převážně o práci zásobovačů,“ pokračuje Petr Vyhnálek a podotýká, že zásobovače najímají především proto, aby se stálí zaměstnanci mohli více věnovat zákazníkům. „Ti, kteří k nám chodí na brigádu i přes rok, pracují také na kasách,“ dodal nakonec Petr Vyhnálek.

Brigádníky důchodového věku zaměstnává majitelka obchůdku s oděvy na Dolním náměstí v Opavě Tran Thi Mai Chi. „Máme dva brigádníky, důchodce. Sama bych to uhlídat určitě nezvládla. Nejvíce mi pomáhají odpoledne, kdy chodí nakupovat nejvíce lidí,“ uvedla Tran Thi Mai Chi. Také v obchodu s elektronikou, sídlícím rovněž na opavském Dolním náměstí, mají své brigádníky. „Máme tady stálé brigádníky z vysoké školy. Není to pravidelně, chodí, když je potřeba. Nové brigádníky už nepřijímáme,“ zmínila pětačtyřicetiletá prodavačka Eva Navrátilová.

Drobnější živnostníci pak musejí spoléhat jen sami na sebe a své stálé zaměstnance. „Brigádníky nenajímáme, všechno zvládneme se stávajícími zaměstnanci,“ komentovala s úsměvem zaměstnankyně hračkářství Tom a Jerry Martina Slaninová. Podobná slova zazněla také z úst zaměstnance skateového a snowboardového obchůdku Bidolido Ondřeje Kuboška. „Žádné brigádníky před Vánoci nepřijímáme,“ podotkl.