„Sehnat teď brigádu je skoro nemožné,“ říká dvaadvacetiletá studentka Sylva z Opavy. Zájemce se podle ní musí angažovat a shánět brigádu už někdy koncem února, aby vůbec něco našel. Před rokem přes léto pracovala v jednom z opavských supermarketů, což je podle ní skoro jediné místo, kde se dá práce v Opavě najít. „Nedovedu si představit, že bych zde měla pracovat třeba rok nebo dva. Obdivuji ty, kteří tady pracují. Celý den na nohou, to není zrovna příjemné, taky jsem si to zkusila. Je to opravdu dřina,“ popisuje své zážitky z letní brigády. Přesto i na letošní prázdniny se rozhodla pracovat ve stejném supermarketu.

I přes všechny záporné faktory této práce, kterými jsou podle studentky Sylvy jednak dlouhá pracovní doba či namáhavá fyzická práce, je mezi studenty o tyto brigády velký zájem. Potvrdil to například ředitel hypermarketu Globus v Opavě Milan Zlámal. „Brigádníky přijímáme každý rok. Navíc teď v době velkých prázdnin je to relevantní, vzhledem k tomu, že zaměstnanci čerpají dovolenou,“ řekl.

Brigádníci v Globusu pracují převážně na potravinářských úsecích. Zájem je podle něj opravdu velký, a přestože jsou místa už dávno obsazená, hlásí se neustále noví lidé. Studenty na brigádu přijímá i prodejní řetězec Lídl Česká republika v. o. s. „Studenti se mohou hlásit osobně přímo na nejbližší prodejně nebo nám zaslat svůj životopis na adresu firmy,“ vysvětlila Monika Šrámková z vedení Lidlu. Na druhou stranu třeba opavská Hypernova brigádníky na léto nepřijímá.