Smyslem je oslavit jaro na keltský způsob a propojit významná místa v krajině.
„V keltské komunitě se o signální místa na vrcholech kopců starali takzvaní čerti. Stejně i účastníci telegrafování jsou podle keltského vzoru nazývání čerty. Tak se říkalo strážcům posvátných a pro život keltských kmenů životně důležitých ohňů“, představuje akci web keltskytelegraf.cz s tím, že Keltové využívali signálních ohňů na kopcích pro přenos zpráv a hlavně jako výstrahu před hrozícím nebezpečím.
Mystické propojení
Skupina nadšenců kelstké mytologie se před pár lety rozhodla otestovat systém pro dálkové předávání informací pomocí ohnišť.
Ohně na kopcích se rozhoří také 25. března 2023 v 19:30. Po celé republice už je zaregistrováno přes 180 stanovišť. Najdeme je například v Krnově u rozhledny na Ježníku, v Zátoru na Čmelínu, na Králickém Sněžníku nebo v Opavě na Sádráku.
„Dochází k mystickému propojení všech účastníků i k napojení přesahujícímu běžný myšlenkový prostor dnešních lidí,“ připomíná za krnovské organizátory Keltstkého telegrafu Hela Hádělová.

„Zvu k večernímu výšlapu k ježnické rozhledně za účelem přenosu světelného pozdravu do okolí Krnova. Kdo se bude chtít přidat a společně zažít atmosféru Keltského telegrafu, potkáme se v sobotu v 18 hodin na Ježníku na parkovišti u zvoničky nad penzionem Hermes. Společně půjdeme vycházkovým krokem lesem k rozhledně, abychom v 19:30 mohli předat do všech stran světelný jarní pozdrav. Určitě si vezměte zdroj světla. Bude se hodit při cestě lesem za tmy,“ pozvala zájemce Hela Hádělová.
Keltský čert musel umět zapálit oheň za každého počasí
Legenda říká, že keltský čert musel umět zapálit oheň za každého počasí.
"Když Římané překročili u Basileje Rýn, dozvěděli se to díky ohnivému řetězu Keltové ve Frísku za tři minuty. I Keltský telegraf potřeboval svůj nosný příběh, který celou akci propojil s lidským vědomím. Stvořil jej Jiří Kuchař a spojil jej s Kelty, prvními obyvateli našich zemí, které známe jménem. Proč taky ne? Vždyť podle mezinárodních údajů má 35 procent českých mužů haploskupinu R1b, což značí keltský původ. Pro Kelty i jiné národy byly hory a kopce posvátným prostorem," vysvětlují organizátoři, proč se hrdě hlásí k odkazu Keltů.