Týdně se jich účastní stovky nadšenců všech věkových kategorií, přičemž nejmladšímu loňskému jezdci bylo čtyři a půl roku, tomu nejstaršímu pak přibližně o osmašedesát let více. To prozradil jeden z organizátorů akce Jan Krejčíř. Přestože se tyto jízdy konají v různých městech republiky, Opava je jediná, kde jde o pravidelnou akci.

Oblíbené noční jízdy trvají od května do konce září a začínají vždy v devět večer na Horním náměstí v Opavě. „Na letošní první jízdě se sešlo šest set padesát bruslařů, což je dvojnásobek oproti první loňské jízdě,“ uvádí Krejčíř a dodává: „Rekord byl devět set dvacet šest lidí.“ Přesné počty účastníků získávají organizátoři pomocí bločků, které rozdávají lidem před začátkem jízdy na Horním náměstí. Co se týká tras, jsou dvě a organizátoři je pravidelně střídají.

Jedna měří devět a půl kilometru, ta druhá dvanáct. Takže noční bruslení zabere hodinu až hodinu a půl. Krejčíř potvrdil také fakt, že se účastní také lidé, kteří nemají s bruslením moc velké zkušenosti. „Dostanou kolečkové brusle na Vánoce, tak to jdou zkusit,“ podotkl Krejčíř, který se nechal slyšet, že doporučují lidem používat chrániče. „K vážnější nehodě prozatím nedošlo,“ dodal. Prozradil také to, že pokud se mezi bruslaři najdou hodně pomalí, musí jim taktně vysvětlit, aby se odpojili. „Nemůžou na ně všichni čekat,“ vysvětluje.

Celá akce je kromě sanitky a policistů doprovázena také dvacetičlenným organizačním týmem. „Hned vepředu jede policie, v závěsu pak naše ozvučené auto. Pouštíme lidem hudbu a komentujeme průběh jízdy. Na konci jedou strážnici, kteří oddělují bruslaře od cyklistů,“ řekl Krejčíř, který sám dělá instruktora in-line bruslení. „Jezdím asi jedenáct let. Zúčastnil jsem se závodů mimo republiku, kde jsem se kvůli vysoké konkurenci špičkových závodníků neumístil, ale zážitek to byl určitě obrovský,“ vzpomíná Krejčíř, který uvedl, že k naučení základů stačí třídenní kurz ve škole bezpečného bruslení.

Jak je zřejmé, někteří nejsou této akci příliš nakloněni. „Státní policie měla s nočním bruslením problém, ale teď už to toleruje,“ domnívá se Krejčíř. Problémů vyplývajících ze současného přílišného vedra se organizátoři neobávají. „Tím, že se vyjíždí tak pozdě, tak se toho neobáváme,“ uvedl Krejčíř, podle kterého je příprava noční jízdy mnohem složitější. „V jiných městech jezdí z tohoto důvodu v dřívějších hodinách.“ Co se týká nadměrného množství požitého alkoholu, s tím se prozatím nesetkali. „Samozřejmě, že jedno nebo dvě piva na člověku nepoznáte. Že by byl někdo vyloženě opilý, s tím jsme se nesetkali. Dost těžko by se pak udržel na bruslích,“ dodal Krejčíř.

Ne všichni jsou však z akce nadšeni. Například několik oslovených policistů si myslí, že akce moc bezpečná není. „Jsem u policie šestnáct let a vždy bylo v zákoně, že na kolečkových bruslích se mohou lidé pohybovat jen po chodnících a stezkách, a to rychlostí chůze. Pro plynulost silniční dopravy, a hlavně bezpečnost bruslařů je zakázáno pohybovat se po silnicích,“ tvrdí policista a dodává: „Přes týden jsou lidé za jízdu po cestách pokutováni a v sobotu je to najednou v pořádku. Jakpak máme vysvětlit dětem, mládeži i dospělým, že v sobotu mohou a jindy ne? Město by mělo spíše vytvořit bruslařům místa, kde by mohli jezdit.“ Policista také zmínil fakt, že během nočních jízd bruslaři mnohdy jezdí přes koleje, nebo nevyhovující asfaltové cesty a může být jen otázkou času, kdy dojde k nehodě.