Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bude, či nebude v Oldřišově sklad s chemikáliemi?

Oldřišov – Bude, či nebude stát v Oldřišově sklad s chemikáliemi? O tom by měli v sobotu 15. ledna rozhodnout v referendu místní obyvatelé. Obec na něho musí uvolnit patnáct tisíc korun.

4.1.2011
SDÍLEJ:

Anna Lokočová na jednání oldřišovského zastupitelstva loni v listopadu argumentuje, proč sklad v obci nechceFoto: Vladimír Meletzký

O problému jsme vás podrobně informovali.

Mnozí se skladu bojí

Místní se proti skladu bouří již delší dobu, ještě za starostování předchozího starosty Julia Jadrného, kdy obcí s tisícovkou oprávněných voličů kolovala podpisová akce proti prodeji pozemků, na nichž mají sklady stát. Podle současného starosty Oldřišova Petra Tomana (Sdružení nezávislých kandidátů) již tehdy nesouhlasily zhruba dvě stovky lidí.

Pozemek v místní podnikatelské zóně chce koupit firma zabývající se výrobou chemických prostředků pro ochranu rostlin. V Oldřišově chce pro tyto prostředky postavit sklady. Mnozí místní obyvatelé se však bojí. Provoz tohoto zařízení bude podle nich ohrožovat čistotu ovzduší, ohrozí kvalitu životního prostředí a sníží atraktivitu bydlení.

„V případě vzniku nějaké mimořádné události při provozování uvažovaného skladu, kterou nemůže nikdo vyloučit, by byly důsledky nedozírné,“ uvedla nedávno jedna z organizátorek podpisové akce Anna Lokočová s tím, že zápachem je obtěžuje mimo jiné i zdejší hala chovu kuřat.

Bývalý starosta Jadrný, který je nyní řadovým zastupitelem, podotkl, že chce, aby obec měla z celé transakce prospěch. V případě, že v Oldřišově vyroste logistický sklad s chemikáliemi, rizik se nebojí, protože tam budou skladovány výrobky běžně se prodávající v obchodech.

Komíny nám tady kouří více

Jadrný není se svým názorem sám. Řada místních obavy svých spoluobčanů nesdílí a považuje je za hysterické. Během bouřlivé diskuse na jednání zastupitelstva loni v listopadu to jeden z přítomných občanů vyjádřil takto: „Vy děláte, jako bychom tu rozhodovali o skladu vyhořelého paliva. Vždyť komíny v Oldřišově jsou daleko větší problém pro naši obec než ta firma. Já tam byl, a tak vím, že tam mají čistý provoz, který nikoho neohrožuje.“

Na zastupitelstvu rovněž zaznělo, že firma má ve výhledu i další pozemek, tentokrát od soukromníka v centru obce. Jeden ze zastupitelů v této souvislosti varoval: „Bokem obce ten sklad nechcete, i když bychom z toho měli příjem pět milionů, pak ho ale můžeme mít uprostřed obce. Když se soukromník rozhodne firmě svůj pozemek prodat, obec s tím nic nenadělá a sklad tam může vyrůst, jelikož se jedná o nerušivé podnikání.“

Firma: Náš sklad nikoho neohrozí

Ohrazuje se rovněž i firma, která chce logistické centrum postavit. Výrobní ředitel AgroBio Opava, s. r. o., Pavel Hradil pro naši redakci před časem uvedl: „Náš sklad nikoho neohrozí. Lidé se nemusejí bát. Sklad, který zamýšlíme v katastru Oldřišova postavit, má být skladem expedičním, nebude zde žádná výroba ani zpracování chemických látek, jimiž jsou přípravky na ochranu rostlin,“ uvedl ředitel Hradil.

Sklad, který zabere 0,30 hektaru zemědělské půdy, má mít podle jeho slov dvě části. První je určena pro sklad a expedici malospotřebitelských balení přípravků na ochranu rostlin, druhá netemperovaná část bude sloužit k uskladnění nechemického sortimentu firmy, což jsou substráty a ostatní zahradnický materiál. Ve střední části bude nákladová rampa se sociálním zařízením pro zaměstnance.

„Legislativa nepovoluje do malospotřebitelských balení přípravky, které mají klasifikaci toxické nebo vysoce toxické. Jinými slovy: lidé se nemusejí obávat, že charakter tohoto expedičního skladu kohokoli jakkoli ohrozí,“ pokračoval Hradil.

Firma si podle jeho slov nechala v této věci pro své potřeby zpracovat studii.Vní se mj. píše, že riziko požáru je velmi nízké, doprava se zvýší minimálně (1 nákladní auto, 2 dodávky denně), nedojde ke zhoršení ovzduší, vody, ani negativnímu vlivu na životní prostředí.

Autor: Zuzana Urbánková

4.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Midi lidi

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

Opavský vinný trh loni v OC Breda praskal ve švech.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Rozloučili jsme se - 42. týden

Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení