Z větší části má být zaměřen na firmy, pro které ve městě nejsou vhodné komerční prostory, a z menší části na začínající společnosti. „Všechny by mohly těžit ze společné infrastruktury tohoto parku, z jeho polohy v centru, ze spolupráce se Slezskou univerzitou i ze vzájemné blízkosti, která jim ulehčí propojení znalostí,“ míní primátorova náměstkyně Pavla Brady (SOS pro Opavu).

Město zatím schválilo podání registrační žádosti o dotaci. „Ta ještě není závazná, a pokud bude schválena, záleží na podmínkách. Když nám nebudou vyhovovat, plnou žádost v březnu příštího roku prostě nepodáme,“ vysvětluje Brady. Město by do projektu, který potřebuje celkem 300 milionů korun, vložilo jen svůj pozemek, ale žádné peníze.

Ty by poskytla zčásti dotace a zčásti soukromý developer, který by se stal nájemcem i provozovatelem. Podání registrační žádosti o dotaci je podmíněno smlouvou s vysokou školou a Opava zajistila spolupráci se Slezskou univerzitou, která projekt podporuje. Výzvu k předkládání projektů v rámci operačního programu vyhlásilo v polovině března ministerstvo průmyslu a obchodu a vědecko-technologický park je opavskou reakcí.

Stát má poblíž Nákladní ulice v areálu, kde chce společnost Develon po dostavění centra Breda vybudovat ještě Slezský dvůr. Se záměrem byli její představitelé seznámeni a souhlasili s ním. Své další stavby by Develon umístil až za tento park, a tím by je vhodně oddělil od frekventované Nákladní ulice.

„Opava by tak mohla jen za pozemek získat zajímavý rozvojový potenciál,“ míní Brady. Pokud všechno půjde podle plánu, může stavba vědecko-technologického parku začít v listopadu 2012 a skončit o rok později.