Zemědělská farma u Kynclů se o víkendu 15. a 16. září stane dějištěm Mistrovství světa v pasení ovcí. Do Budišova nad Budišovkou přijedou zástupci z České republiky a několik i z Polska. Pastevečtí psi se utkají v kolektivním stylu, ve kterém soutěží pouze australská kelpie a border collie.

Pasení již není jen záležitostí farmářů, pro které je ovčácký pes téměř nutností. Tato dlouholetá tradice se pomalu ale jistě stává oblíbeným psím sportem.

Celá víkendová akce proběhne pod vedením Aleny Kynclové. „K organizaci závodu jsem se dostala díky tomu, že vlastníme větší množství ovcí, máme pozemky a border kolie pracující se zvířaty. Naši psi jsou využíváni na práci na farmě, ale i na soutěže. Border kolie jsou výborné při přemísťování ovcí na různá místa, ale i k jejich dohledávání. Naše ovce se pasou na pozemcích na volno. Díky borderkám nemám problém je dohledat a rychle přivést,“ řekla Alena Kynclová.

V sobotu bude v první části soutěžit devět účastníků, ve druhé pak čtyři. V neděli se představí tři soutěžící v jedné skupině a další tři v rámci farmy. Každý účastník trialu musí být členem kynologické organizace zastřešené Mezinárodní kynologickou federací (FCI). Dále se musí prokázat platným členským dokladem a nově jsou sami soutěžící povinni zažádat si již před závodem o vystavení výkonnostního průkazu.

První české Národní mistrovství v ovládání ovčáckých a pasteveckých psů se konalo v roce 1973 v Nivnici. Nedostatkem tohoto řádu bylo, že se zde prosazoval tvrdý dril v ovládání psa. Navíc, některé požadavky na ovčáka, které byly zahrnuty v řádech, nebyly příliš smysluplné. V devadesátých letech se začaly radikálně snižovat stavy ovcí a o soutěže nebo zkoušky v pasení nebyl zájem. Až v roce 2000 se podle řádu pastevecké zkoušky psa (PZP) soutěžilo v Rovečné.

V roce 2001 byla ustanovena komise pasení, která měla a má na starosti pasení s ovčáckými psy. O osm let později pak FCI zavedla nová pravidla pro zkoušku a soutěže v pasení v tradičním stylu. Border kolie je psem „přiháněcím“, proto také soutěží ve stylu, který se nazývá kolektivní či sháněcí (collecting). Pro ostatní ovčácké a pastevecké rasy existuje tradiční (traditional). Psi plemen, která pasou v tomto stylu, se musí naučit pracovat v brázdě, tedy pohybovat se po označené hranici tak, aby ji ovce nepřekročily.

Eliška Pavlíková