Před několika dny se tužby vedení města změnily ve splněné přání. Bylo totiž rozhodnuto o tom, že Budišov z Regionálního operačního programu (ROP) dostane 21,2 milionu korun. Částka potřebná na vybudování haly i s vícenáklady nakonec přesáhla hranici 23 milionů.

Zbytek byl uhrazen z městských peněz. Dotace zpětně mimo jiné mohla být odsouhlasena i díky tomu, že jiné projekty, které se v prioritách kraje nacházely před tím budišovským, byly nakonec realizovány za nižší cenu. Uspořené peníze pak mohly být investovány tímto směrem.

„Máme z toho obrovskou radost. I když jsme se úvěrem rozhodli trochu riskovat, vysoutěžili jsme v bance vynikající podmínky. Na splacení jsme měli patnáct let, ale i kdybychom nakonec dotaci neobdrželi, za dvanáct let by byla částka uhrazena. Pro město to rozhodně nebylo likvidační," vysvětloval budišovský starosta Rostislav Kyncl.

Nová sportovní hala v Budišově nad Budišovkou se řešila zhruba dvě dekády. Na konci devadesátých let za její postavení vznikla také petice.

„Když jsme v roce 2010 nastoupili do vedení města, byla to jedna z našich priorit. Nepodařilo se nám však získat dotaci. Také po dalších volbách v roce 2014 pro nás hala zůstala prioritní. Dotační titul nám ale opět přidělen nebyl a i přes riziko jsme se odhodlali ji postavit z vlastního rozpočtu," pokračoval čelní představitel Budišova nad Budišovkou.

Od minulého podzimu se tak nejenom žáci základní školy a fotbalisté Spartaku mohou těšit z nového sportovního prostoru. Hala slouží také veřejnosti. Na speciálním povrchu s názvem Herkulan se dají provozovat prakticky všechny druhy halových sportů.

„Rozhodovali jsme se podle toho, ať se tam dá hrát tenis. Většinou jsou totiž povrchy v halách uzpůsobeny kolektivním míčovým sportům. Na tomto se dají provozovat všechny. V původním projektu jsme měli klasickou palubovku, ale právě kvůli tenisu jsme to nakonec změnili. V Pustějově mají tento povrch dva roky a stále vypadá dobře," řekl nám před časem Rostislav Kyncl.

Nová hala vyrostla na místě, kde se předtím nacházelo škvárové hřiště. Sousedí s budovou, v níž se nacházejí kabiny fotbalového oddílu Spartak. Také tento objekt v minulém roce prošel rekonstrukcí a došlo i k jeho zateplení.

„Samozřejmě po otevření bylo nutné vychytat určité mouchy. Jednalo se spíš o drobnější opravy a úpravy. Velmi mě těší, že v hale je prakticky pořád plno. Je tedy neustále využívána," posunul se dále budišovský starosta.

Podle něj díky zpětně přiklepnuté dotaci městu zbudou finance na jiné důležité projekty, které se s úvěrem musely odložit. Jedním z nich je například velká rekonstrukce místního náměstí. Pokud vše půjde dobře, první etapa by mohla začít v příštím roce.