Na náměstí radikálové. V ulici, kde bydlí známá Natálka popálená před lety při žhářském útoku ve Vítkově, a u místní romské ubytovny pak pro změnu zastánci Romů a bojovníci za lidská práva. V Budišově se již tuto sobotu 7. června potkají dvě různé skupiny, které se nesnáší jako oheň a voda. A lze jen doufat, že nedojde k výbuchu násilí a výtržnostem.

Vše se od počátku točí kolem záhadné smrti osmadvacetiletého Viktora Švarce, který v minulých měsících zemřel na svá zranění v nemocnici. Policie zatím nevyvrátila možnost nezaviněné události i násilného činu a více světla do případu údajně nevnesla ani pitva.

Od samotného počátku se ale mezi obyvateli Budišova hovoří o tom, že mladíka má na svědomí trojice Romů, která ho surově napadla.

Bylo tedy možná jen otázkou času, kdy se kauzy chytnou neonacisté a radikálové a budou jí chtít využít pro svůj prospěch. To se také stalo a již před několika týdny přišla na městský úřad žádost o povolení k pochodu městem. Město ji zamítlo, a to zejména kvůli nevyhovující naplánované trase.

V tu chvíli už se se žádostí o shromáždění na tentýž den ozvali i proromští aktivisté. I zde to vypadalo na zamítnutí minimálně jedné z nich. Nakonec je ale vše úplně jinak.

Radikálové podali žádost znovu a upravili trasu pochodu. Sraz budou mít na budišovském náměstí. Akce se sice oficiálně tváří jako „pietní akt", nicméně už s ohledem na to, že má být jedním z organizátorů známý český radikál a člen dělnické strany Petr Borna, je pravá podstata celého shromáždění zřejmá. Petr Borna měl například prsty i při srazu radikálů, který se uskutečnil na sklonku minulého roku v Ostravě a skončil násilnostmi.

Bojovníci za lidská práva se pak zase pod záminkou ochrany nevinných a hlídkování sejdou před domem Natálky a romskou ubytovnou. Je přitom celkem očividné, že kdyby to bylo pouze na vedení města, nebyla by nejspíš z těchto akcí povolena ani jedna.

„To, že se budou konat, neznamená, že to schvalujeme. V zákonu o shromažďování ale moc prostoru k zamítnutí žádostí není," konstatuje budišovský starosta Rostislav Kyncl s tím, že se bude vše koordinovat i ve spolupráci s policií, aby se předešlo jakýmkoli excesům.

Dodává rovněž, že víc než strach má spíš kvůli zmíněným akcím hlavně starosti. „Doufám, že se jim tu nezalíbí tolik, že to tady začnou chtít pořádat každý měsíc," říká lehce ironicky Rostislav Kyncl a doplňuje, že nyní je otázkou, jak na vše zareagují obyvatelé města.

Netají se přitom nadějí, že se lidé odmítnou akcí zúčastnit a sobota proběhne v Budišově v poklidném duchu.