Její nový majitel, jímž je nyní město Opava, se již v roce 2005 zavázal smlouvou, že svou nemovitost, patřící donedávna ministerstvu zemědělství, nechá zbourat.Primátor Zdeněk Jirásek míní, že dům by se mohl začít bourat už v polovině příštího roku. Jedním dechem však dodává, že to je velmi optimistický odhad. Spíše se totiž hovoří o roce 2015.

Kdo z Opavanů by se snad těšil, že dům bude odstřelen, musí být zklamán. Na odstřel není v okolí místo, budova se tak bude muset postupně rozebírat. To všechno přijde podle předběžných odhadů na deset milionů korun, přičemž tyto peníze by měla městu zaplatit firma Crestyl, která chce v parku za Slezankou postavit zbrusu nové obchodně-společenské centrum.

Demolice se bude muset provádět až po topné sezoně, protože součástí budovy je i kotelna, vytápějící okolní objekty.

Firma Crestyl má o stavbu nového centra stále zájem, a to navzdory tomu, že v Opavě vyrostlo o kousek dál pod taktovkou firmy Develon obchodně-společenské centrum Breda & Weinstein.

„Jak jsme již deklarovali, o podnikání v Opavě stále zájem máme. Po převodu pozemku s budovou ministerstva zemědělství na město je nyní naprosto jasné území, které máme k dispozici. Můžeme tak začít jednat s městem o přesné podobě a technickém řešení projektu, které kvůli umístění v samotném centru města nebude jednoduché, a je tak předčasné sdělovat jakékoliv termíny," sdělil redakci Deníku Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl.

Připomeňme, že firmy Crestyl a Develon si v Opavě konkurují. Firma Develon, jejíž tváří je šéf Radim Bajgar, postavila obchodně-společenské centrum za Bredou. Develon, respektive firma BQZ Moravia, rovněž hospodaří v samotné Slezance, přesněji v té části, jež patří městu. A za Slezankou je pánem Crestyl. Z obou konkurentů se tak stali sousedé.

2020

Rok 2020. To je termín, do kterého by mělo za Slezankou v centru Opavy vyrůst zbrusu nové obchodně společenské centrum. Ještě předtím však má z povrchu zemského zmizet zdejší výšková budova. Ta by mohla být demolována v roce 2015. Další krok k její demolici byl učiněn, když zástupci opavské radnice podepsali s vlastníkem – tedy Ministerstvem zemědělství – smlouvu, díky níž dům nyní vlastní město Opava. To vše za souhlasu Ministerstva financí.

Až bude tento nově nabytý městský majetek zbourán, vyroste na jeho místě a na sousedních pozemcích nové obchodně společenské centrum, a to pod taktovkou developerské společnosti Crestyl. Zkouladováno má být v roce 2020.

Jak k takovému plánu došlo? To se musíme vrátit do roku 2005, do doby, kdy byl primátorem občanský demokrat Zbyněk Stanjura a na radnici vládla koalice ODS a ČSSD.

Toto vedení města tehdy uzavřelo v Crestylem smlouvu. V ní je zakotvena i povinnost města získat budovu Ministerstva zemědělství a zajistit její zbourání. V případě nedodržení jsou zde stanoveny i sankce. Od té doby uběhlo osm let a mezitím vyrostlo v Opavě o kousek dál nové obchodní centrum Breda a Weinstein.

Kdo by si však myslel, že toto „dvojče" firmu Crestyl od jejího záměru za Slezankou odradí, spletl by se. Podle primátora Zdeňka Jiráska (ČSSD) jde o stále živý projekt a firma Crestyl trvá na tom, že budoucí obchodně společenské centrum přinese do středu města oživení.

Ať si již o nutnosti takového druhého kolosu ve středu Opavy myslí stávající vedení radnice cokoli, na věci to nic nemění. Podle primátora se totiž Opava nesmí vyvázat ze stávajících smluv, které zdědila po bývalém vedení města. Kdyby tak učinila, výše zmíněná sankce by byla obrovská: městská pokladna by byla chudší o tři sta milionů korun.

Připomeňme, že jediným ze stávajících šéfů města, který byl i v minulém vedení radnice, je náměstek primátora Daniel Žídek (ČSSD). Ten se nyní hájí tím, že tehdy – v době podpisu smlouvy – byla jiná ekonomická situace.

Vraťme se však do současnosti. V devítipodlažní výškové budově nyní ještě sídlí úředníci Ministerstva zemědělství a některé soukromé firmy. Ti všichni by měli odejít do února 2014, kdy doběhnou poslední nájemní smlouvy. A demolice má zelenou.

Řada Opavanů se zastavěním parku za Slezankou nesouhlasí. Lidé by zde raději měli klidovou zónu. Toto přání obsahovala i petice z roku 2011, kterou podepsalo zhruba 1300 občanů. V současně době značně neupravený park zde vznikl v roce 1945 na místě zbouraných domů poničených válkou.