Prohlídky, které proběhnou od desíti do sedmnácti hodin, budou komentované. „Projekt Opevnění Slezska má za úkol představit a zmapovat celý systém vojenského opevnění, který se začal budovat před druhou světovou válkou. Právě tato opevnění se silným historickým motivem, který se podařilo usilovnou prací zhmotnit ve velké množství zpřístupněných pevností a otevřených muzeí, nabízí širokou škálu zajímavostí pro turisty a uchovávají střípky této stále ještě nedávné minulosti,“ přibližuje nám ředitel Turistické oblasti Opavské Slezsko Jan Černý. Právě Opavské Slezsko ve spolupráci s polským Sdružením pro památky opevnění Pro Fortalicium akci Otevřené bunkry pořádá, a to i díky peněz z evropských fondů.

Exponáty v Milostovicích věnovali i občané

Jak již bylo řečeno, tak v opavském okrese bude přístupných šest objektů. Jedním z nich bude i ten v Milostovicích, který je znám jako pěchotní srub OP-S 25 a nese i označení „U Trigonometru“. Návštěvníci v něm najdou celou řadu unikátních exponátů, které se podařilo získat nejen v České republice, ale i v zahraničí. O srub pečuje Klub vojenské historie (KVH) Opava.

Nikde jinde neuvidíte na jednom místě tolik odrůd dýní jako na Dýňobraní v Osoblaze. 17.9.2022
VIDEO: Dýňový trh v Osoblaze je fascinující podívaná

„Velikou zajímavostí jsou originální prvky nářadí k pevnostnímu kanonu vz. 26, takzvané Potřeby 1, Potřeby 2 a Zpruhy, které jsme dostali díky podpoře milostovických obyvatel. Řada těchto věcí zůstala ve srubech po válce a v době, kdy jsme začali provozovat muzeum, nám byly zdarma nabídnuty. V tomto provedení jsou zatím jediné nalezené v ČR. V objektu lze také zhlédnout takřka kompletní výzbroj naší prvorepublikové armády a řadu dalších věcí,“ prozradil Deníku předseda KVH Opava Pavel Chráska.

Akce Otevřené bunkry si v neděli odbude svou premiéru. „Propojením opevnění a muzeí související s vojenskou tematikou na české i polské straně vzniká velké území, které nabízí mnoho zajímavých míst k navštívení. Věřím, že tímto prvním ročníkem odstartujeme novou tradici, Otevřené bunkry se stanou každoroční záležitostí a přispějí ke zvýšení atraktivity a návštěvnosti Turistické oblasti Opavské Slezsko,“ upřesňuje Jan Černý.

Kdo v následujícím volebním období povede Opavu?
ANKETA: Koho chcete mít za primátora či primátorku Opavy?

Ještě dodejme, že ve stejný den, tedy v neděli 25. září se budou moci zájemci vydat na tradiční komentovaný pochod po linii československého opevnění. Více informací na https://www.opevneni-slezska.cz.

Které bunkry budou otevřeny?

1. Památník Čs. opevnění - pěchotní srub MO-S 11 „U posedu“

2. Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky - pěchotní srub MO-S 19 „Alej“

3. MO-S 21 Jaroš

4. MO-S 22 František

5. MO-S 24 „Signál“

6. OP-S 25 „U Trigonometru“

7. Pěchotní srub v Rybniku

8. Protiletecký kryt v Kędzierzynie-Koźlu