Na prodejce burčáku v Opavě a okolí narazíte hned na několika místech. Ať už v různých vinotékách anebo u silnice jako například v Brance u Opavy. Všude vám samozřejmě budou říkat, že jedině ten jejich burčák je pravý.

„Pravý burčák musí mít správnou teplotu a také barvu. Takovou světloučkou. Když bude tmavý, můžete si být takřka jisti, že jde o nápoj zpracovaný kupříkladu z jablek a jiného ovoce," vysvětlovala Milena M. z Prodeje sudového vína na opavské Englišově ulici.

Rozhodujícím faktorem u burčáku je čerstvost. Pokud jej budete konzumovat až po procesu kvašení, může vás to, lidově řečeno, pěkně prohnat. „Mám stálou klientelu. Jestliže se mi někdo ohlásí s tím, že si chce objednat burčák, je třeba, aby si ho vyzvedl v konkrétní den," pokračovala Milena M. a ještě doplnila: „Burčák ke mně dorazí a dodavatel mě třeba ještě upozorní, že druhý den dojde."

I když tradiční český nápoj procesem kvašení náhodou prochází, ještě se dá zakročit. „Burčák můžete dát do mrazáku a proces kvašení zpomalit. Samozřejmě to už pak není ono, ale dá se ještě konzumovat," dodala majitelka Prodeje sudového vína z Englišovy ulice.

Konec srpna je ideální termín pro zahájení burčákové sezony. Někteří si v něm vyloženě libují. „Osobně si ho vozím ze Znojma anebo sklípku v Zaječí. Jedná se skutečně o lahodnou záležitost. Navíc je zdravý, protože obsahuje penicilin. Říká se, že člověk by měl burčáku vypít tolik, kolik má krve," konstatovala Alena B. z opavských Kylešovic.

Třebaže se Státní zemědělská a potravinářská inspekce snaží kontrolovat kvalitu prodávaného burčáku, ne všechny provinilce se podaří odhalit. Každopádně při nákupu tohoto nápoje platí několik pravidel. Jestliže si chcete pochutnat na tom skutečně pravém, je možnost si od prodejce vyžádat číslo vinice, odkud burčák pochází. Všechny by se měly dát vyhledat na internetu.

Poté se můžete spojit s majitelem a jednoduše se ho zeptat, zda je nabízený produkt opravdu jeho. A co víc. Každý, kdo tento nápoj prodává, by měl mít číslo vinice u burčáku uvedeno.

Petr Dušek, Klára Jarošová