Je vhodné v tomto období podporovat činnost ledvin a jejich látkovou výměnu, která má vliv na spoustu zdravotních potíží, jež si nedáváme do spojitosti s tímto orgánem, např.: pohyblivost dolních končetin, bolesti bederní a křížové oblasti, tuhnutí svalů a prokrvení nohou, nedokrvení pánve a s tím spojené gynekologické obtíže cysty, krvácení, slabost v podbřišku. Velmi důležité je neprochladnout od nohou a zad.

Dvakrát týdně dělat již mnohokrát zmiňované koupele nohou v soli z Mrtvého moře a bylinami a prohřívat bederní páteř pohankovým polštářem.

Kdyby se objevily bolesti šlach a vazů na patě, jsou oslabeny pohlavní orgány, a proto si nejméně na tři týdny připravujte čaj ve složení kotvičník, zlatobýl, řebříček, svízel a zázvor. Na prohřátí po koupeli nebo cvičení je vhodný skořicový, jalovcový nebo zázvorový olej, ale nepoužívat bez otestování na kůži pro případ alergií na tyto prohřívací byliny. Odpočívejte s nohama podloženýma polštářem a vyhýbejte se dlouhodobému stání.

Na posílení organismu v období chladu jsou vhodné vývary z hovězího masa (podporují jang), drůbežího (podporují jin) s kořenovou zeleninou a slzovkou. Vegetariáni a lidé, kteří nesnesou maso, si připravují polévky a pokrmy, které jsou z luštěnin. Po každém živočišném jídle si dejte hořcovou tinkturu, která pomáhá lépe zpracovat a natrávit živočišné tuky, a tím se odlehčí metabolismu jater, žlučníku a střev. Nepřekyseluje se organismus, nepálí žáha, nenadýmá a nekvasí strava ve střevech. Pokud někdo častěji trpí na tyto obtíže, měl by také užívat čaj, ve kterém je obsažena jilmová kůra, která zabraňuje zahnívání ve střevech.

Doporučení: O víkendu si spíše dopřejte teplo a klid. Počínaje pravidelným spánkem, vyváženým jídelníčkem, příjmem tekutin a relaxací. Dělejte věci, které jsou příjemné, např.: čtení knížek, zapálené svíčky a aromalampy, sledování pozitivních a veselých filmů a dokumentů, péče o tělo a kůži, pojídání dobrých a zdravých jídel (oříšky, ovoce sušené, saláty z červené řepy a křenu, celerový s jablkem, mrkvový s ananasem a medem). Neplýtvejte nejen o víkendu energií na řešení problémů, úkolů a zbytečných myšlenek, které vás vyčerpávají (oslabení čchi ledvin), způsobují smutek (vyčerpávání slinivky), rozčilují (vhání oheň do jater, a tím je přetěžuje).

Všechno má svůj čas a svými myšlenkami ovlivňujete jejich průběh, většinou ovšem vytváříme obavy, domněnky a negaci vůbec… A přitom máme tu moc vše, co se nám děje, přeměnit v to dobré. Máme tu úžasnou lidskou vlastnost učinit se šťastnými a šťastné učinit i ostatní! Sami dobře víme, že to funguje i naopak (svoje negativní pocity přenášet na druhé), ale můžeme to změnit.

Vaše bylinářky