Není vhodné pobývat v místnostech s umělým osvětlením a klimatizací. Abyste předešli bolestem hlavy, masírujte ušní lalůčky před usnutím a preventivně užívejte čaj z kopretiny řimbaby, máty a mateřídoušky na večer. Přestože se objevuje sluneční svit a otepluje se, stále nezapomínejme nosit šátek a teplé oblečení. Často tím dochází k prochlazení a oslabení vůči virovým infekcím.

Pocity bolesti krku nebo zubů mohou být způsobeny i meteorologickými vlivy a často po uplynutí období Býka pominou. Objevují-li se vám často afty a opary, je potřeba posílit játra a slezinu. Tyto obtíže jsou zapříčiněny oslabením trávení v důsledku špatné stravy, psychické zátěže ovlivňující zažívání a bojem organismu s bakteriemi a plísněmi ve střevech.

Jelikož nastává období žlučníku a bude přecházet na oblast jater, tyto potíže se zintenzivní. Nečekejte, až se objeví, ale předcházejte tomu tím, že preventivně budete posilovat játra a trávení v tomto období. Nejvhodnější jsou byliny, které mají posilující účinky, a zároveň dezinfekční a ochranné. Patří mezi ně např. schizandra čínská, pampeliška list, lišejník islandský, rakytník řešetlákový plod, benedikt lékařský, heřmánek, šalvěj.

Vhodné je také organismus odkyselovat směsí bylin, které obsahují vojtěšku, řeřichu, hořec. Doplňujte energii nenasycenými mastnými kyselinami z ořechů a semen, nejlépe ze 100% olejů (dýňový, lněný, konopný, sezamový, ostropestřecový, rakytníkový a pupalkový) a řasami (spirulina, chlorella). Tělo si tak udělá zásobu potřebnou pro jarní zátěž a nervy a krev dostanou výživu, tolik potřebnou na aklimatizaci v důsledku přechodu na další roční období.

Stále nám chybí sluneční svit, proto se zahalujte a obklopujte teplými barvami. Ještě stále šetřete energií a nepřepínejte se, nadměrně nesportujte a neodhalujte se. Nikam nespěchejte, vše má svůj čas a vnímejte přítomné okamžiky. Příroda se pomalu probouzí, tak nezapomínejme, že i my jsme její součástí, my jsme příroda!

Pokud často na někoho myslíte v souvislosti s tím, jak se má, co dělá, že měl svátek nebo narozeniny anebo jenom pak, tak mu napište anebo jej navštivte. Většinou na vás v této souvislosti myslí také!

Slezské bylinářství a kořenářství, Na Valech, Opava