Ty nakonec vydražili jednatelé stavební společnosti Renesa, s. r. o. Opava, Robert Koschatzký a Roman Rossípal. Plány na kompletní rekonstrukci a modernizaci domů jim ale může zhatit trestní oznámení stávajících nájemníků. Ti se jím chtějí bránit proti nestandardnímu postupu města při prodeji.

Robert Koschatzký slibuje: Nájemníci se o byty bát nemusí

Konečné slovo záměru prodeje dvou bytových domů, přesněji řečeno jednoho domu rozděleného na dva s čísly popisnými 7 a 9 na Ostrožné ulici, vyřkli zastupitelé města Opavy na svém prosincovém zasedání. V úterý se uskutečnila dražba.

Podmínky byly jednoduché. Odhadní cena nemovitostí činí podle znaleckého posudku 13 900 000 korun, nejmenším možným podáním je tedy tato částka. Zájemci o koupi domů pak na účet dražitele složili jistinu 2 300 000 korun.

Před vlastní dražbou připomněl dražebník Petr Vícha z realitní společnosti Atrim pravidla dražby a informoval přítomné, že minimální výše příhozu byla stanovena na 70 tisíc korun. Dražba začala. Po prvním vyzvání se ale žádné číslo nezvedlo.

Až po opakování výzvy se zvedla ruka s číslem dvě a její majitel nabídl rovných 14 milionů korun. Na to kontroval muž s číslem 1 a nabídl o sto tisíc více. Pokračovalo se dál. Znovu nikdo nereagoval a až na opakovanou výzvu se znovu zvedla ruka s číslem dvě: „Čtrnáct milionů dvě stě tisíc,“ doplnil zatím neznámý muž svoji nabídku. U toho také zůstalo.

Jednatelé stavební společnosti Renesa, s.r.o. Opava, Robert Koschatzký (vpravo) a Roman Rossípal. Rádi by koupené domy modernizovali. (foto: Deník/Martin Kůs)

Po dalších třech planých výzvách zazněl úder dražebního kladívka a Petr Vícha úspěšnému vydražiteli poblahopřál k vítězství. Sám vítěz dražby, jednatel stavební společnosti Renesa, s.r.o. Opava, Robert Koschatzký, který se dražby účastnil společně s dalším jednatelem Romanem Rossípalem, ochotně přítomným novinářům vysvětlil, proč se do dražby přihlásili:

„Do dražby jsme šli s cílem, že se jedná o budoucnost naší firmy, a tudíž chceme dům revitalizovat – vyměnit stará okna, zateplit a v podstatě ho celý rekonstruovat tak, aby bydlení v něm bylo kvalitnější a lepší,“ vysvětlil záměr společnosti Koschatzký.

Současně vysvětlil, že firma ještě v tuto chvíli dokonale nezná přesný stav domu, ale vzkázal současným nájemníkům, že o jejich případném vystěhování se neuvažuje a že o své byty nemusí mít strach. Podle slov jednatele společnosti by rekonstrukce měla začít během příštího roku.

Pro stávající nájemníky ale poslední měsíce nebyly zrovna klidné. I když byli údajně ještě na konci loňského roku ubezpečováni, že město dům prodávat nechce, už v lednu bylo vše jinak: „Náměstek primátora Horák mě ujistil, že město tyto byty momentálně prodávat nehodlá. Šok přišel po prosincovém jednání zastupitelstva, kde byl zčistajasna schválen prodej našich domů v dražbě,“ netají rozhořčení Lenka Mikulová, jedna z nájemníků.

A tak nájemníci usilovali o změnu záměru a sami projevili zájem dům koupit. Chodili za úředníky na magistrát a zjišťovali možnosti odkoupení bytů do osobního vlastnictví, ale město na jejich žádosti nereagovalo a dalo zelenou dražbě.

Ještě než proběhla, lidé z domu byli rozhodnuti ji napadnout: „Věc jsme předali advokátce, která své právní stanovisko k celé záležitosti poslala zastupitelstvu doporučeně prostřednictvím Magistrátu města Opavy. O naše byty se budeme s městem rozhodně soudit,“ říká rozhodně Lenka Mikulová.

Podle advokátky Jany Hamplové narušuje v Opavě přijatá Změna zásad pro prodej bytových domů princip rovnosti, důvodná očekávání a také institut dobrých mravů. Dostává nájemníky domů do jiného právního postavení, než by měli za předcházejících zásad prodeje. Tedy takového, jaké bylo přednedávnem důvodem k soudnímu napadení ohledně prodeje jiných domů na Horním náměstí.