Vývoj, který není pro zájemce o koupi nemovitosti příznivý, nám potvrdili odborníci na danou oblast. V Česku se zvedly ceny v průměru o 20 procent. Opavsko není výjimkou.

PRODEJCI HODNOTÍ ZVÝŠENÍ CENOVÉ HLADINY

Vedoucí opavské pobočky Patron reality Jana Šustková zhodnotila cenový nárůst následovně: „Ceny bytů jak panelových, tak cihlových výrazně stouply. V průměru tak o 20 procent."

Její slova potvrdila certifikovaná makléřka realitní kanceláře RE/MAX Opava Jitka Kosturová. Ta byla ve svém odhadu o trochu mírnější: „Ceny bytů šly nahoru přibližně o 15 procent." Částky jsou rozdílné v závislosti na tom, zda se jedná o panelovou nebo cihlovou zástavbu.

ZA 3+1 ZAPLATÍTE MINIMÁLNĚ 1,6 MILIONU

Pro lepší představu jsme zjišťovali průměrnou cenu bytu rodinného typu 3+1 v Opavě a jeho okolí. Za byt v panelové zástavbě zájemci zaplatí mezi 23 až 28 tisíci korun za metr čtvereční. Cihlová zástavba je o něco dražší. Vychází na 25 až 35 tisíc korun za metr čtvereční.

Za kolik je tedy možné nemovitost koupit přibližuje Jana Šustková: „Byt 3+1 po rekonstrukci v panelovém domě stojí v průměru 1,6 milionu korun. V cihlové zástavbě jsou byty a metráže dosti rozdílné. Když vezmu zlatý střed 100 metrů čtverečních po rekonstrukci, tak je to v průměru 2,3 milionu korun."

Přesto, že ceny za poslední dva roky výrazně narostly, je o koupi bytů stále vysoký zájem.

POPTÁVKA JE ČASTO VĚTŠÍ NEŽ NABÍDKA

Zájemci se tak mohou často ocitnout v situaci, kdy sice chtějí nemovitost zakoupit, ale žádná není k dispozici. „Již delší dobu převládá poptávka nad nabídkou. Hlavně mladí lidé chtějí bydlet a využívají nízkých sazeb hypoték. Bohužel nabídka není tak velká," říká k tomuto faktu Šustková.

Podobně se vyjádřila také Jitka Kosturová: „Poptávka je větší než nabídka a hlavně po cihlových bytech v blízkosti centra a těch typu 1+1 v panelu."

Zvýšený zájem o koupi nemovitostí nijak nenarušuje poptávku po nájmech. Ta zůstává již delší dobu stabilní.

David Beinhauer