Základní škola v Mladecku zvítězila v soutěži, kterou pořádají česká společnost Avast společně s bývalým youtuberem Jirkou Králem. Na jejich školu přijeli v minulých dnech experti i samotná hvězda českého internetu a žáky obeznámili s bezpečným chováním na internetu.

Informace o programu a soutěži jim přišly na školní mail. Na nic nečekali a přihlásili se. „Podklady jsem ihned předala k prodiskutování žákovskému parlamentu, který u nás na škole funguje již druhým rokem,“ sdělila ředitelka školy Lucie Mausová. Kroků, které museli splnit bylo několik.

„Po přihlášení jsme museli také popsat, proč chceme, aby k nám Jirka Král přijel, pak už jsme jen sbírali hlasy. A možností, jak co nejvíce hlasů získat, bylo několik. Jednak přes facebookový účet a pak na základě vyplnění textu, jenž se týkal právě internetové bezpečnosti. Byl to takový krátký testík, který se skládal z pěti otázek, za každou správně zodpovězenou se škole přiřadil jeden bod,“ vysvětlila pravidla soutěže.

Na škole zatím nezaznamenali žádný případ kyberšikany, která se děje právě v prostředí internetu. „Ale už jen tím vyplňováním testů se žáci učili o úskalích jejich chování především na sociálních sítích. A troufám si říct, že většina se nad sebou jistě zamyslela,“ pokračovala ředitelka.

Na Jirku Krále se v Mladecku velice těšili. „Svědčí o tom fakt, že i tak malá škola dokázala porazit školy větší a také naprosté semknutí všech žáků, byli úžasní,“ popsala snažení Lucie Mausová a jedním dechem dodává, že znát pravidla bezpečného chování na internetu je v dnešní době nesmírně důležité.

A jak se vlastně projekt zrodil? „Nápad vznikl ve chvíli, kdy mi chodily zprávy od mých fanoušků, ve kterých bylo všechno špatně. Dozvěděl jsem se například jméno, věk, bydliště, kdy jsou doma sami a podobně,“ uvedl Jirka Král, známý youtuber, a sdílel svou radost, že do toho Avast šel s ním. „Chceme informovat, jak postupovat při řešení problémů, se kterými se na síti denně setkáváme a jak jim předcházet,“ uzavřel Jirka Král.

Zatím objeli asi dvacet českých škol. Pilotní fáze obsahovala čtyři školy, dvě v Praze a dvě v Brně a nyní pokračují po regionech. „O projekt je velký zájem, jednak samozřejmě kvůli Jirkovi, který má k tématu díky zkušenostem blízko, ale hlavně je velký zájem o internetové bezpečí,“ na závěr přiblížila Julia Szymańska z Avastu.