Lidé žijící v okolí by mohli vyprávět. V minulých letech u domu museli pravidelně zasahovat strážci zákona. Stahovali se tam totiž bezdomovci a narkomani. Sousedé si stabilně stěžovali a o napjatých situacích v minulosti referoval i Deník.

Nevítaní hosté uvnitř zdevastovali, co se dalo. Kolemjdoucí častokrát museli uhýbat střepům po rozbitých oknech, přihlíželi vyraženým dveřím a mimo jiné i pokusům pochybných existencí dostat se do útrob domu.

Ilustrační foto.
Nezaměstnanost v okrese zůstává i nadále nízká

Před časem se kolem budovy začali pohybovat dělníci. Dům složitě v několika dražbách koupil básník, fotograf a také sochař z Holasovic Libor Hřivnáč. Nyní se ho pokouší dát do pořádku. I když na exteriér objektu se při rekonstrukci zatím ještě nedostalo, uvnitř se už povedlo opravit řadu věcí. Odstranit se musely i nechtěné odkazy po pobytech lidí, kteří zde neměli co pohledávat.

„Připomínalo to jeden velký záchod. Všude se povalovaly injekční stříkačky a lidské exkrementy. Všechny vany a záchody musely jít pryč. Bylo to opravdu něco neuvěřitelného. Zajímavé je, že před nedávnem jsme dělali novou elektřinu, a druhý den nás čekalo nemilé překvapení. Někdo totiž ukradl měděné kabely,“ komentoval Libor Hřivnáč, podle něhož se sem už naštěstí bezdomovci a feťáci nestahují.

Ilustrační foto.
Přihoďte si! Dražba VIP kabelek a kravat stále běží

Historie Kudlichovy vily se datuje odroku 1903, kdy byla postavena. V minulosti zde probíhaly různé společenské akce, čemuž byl uzpůsoben prostor v přízemí. Zkáza objektu začala zhruba šest let zpátky.

„Líbí se mi domy, které mají duši. A to je přesně tento případ. Bydlel zde například bývalý opavský purkmistr Kudlich. V padesátých letech prošel dům různými stavebními úpravami, kvůli kterým už dnes vlastně nemůžeme hovořit o tom, že se jedná o historickou budovu. Současná podoba neodpovídá původnímu vzhledu,“ mínil Libor Hřivnáč a osvětlil složitou anabázi, jak objekt získával.

„Dražil jsem ho po čtvrtinách, což pro mě bylo dost riskantní. Neměl jsem jistotu, že dům koupím jako celek. Bylo to dáno předchozími složitými poměry. Tento objekt byl zatížen obrovským množstvím exekucí, které způsobili předchozí majitelé. Něco podobného jsem ještě nezažil. Dokumenty insolvenčního soudu vážily několik kilo,“ vysvětloval známý umělec, jenž chce dům kompletně zrekonstruovat a vytvořit zde celkem čtyři byty.

Počet baníkovců, kteří dorazili do Opavy, přesahoval hranici jednoho tisíce lidí.
Baníkovci v Opavě: útoky proti zátarasům i bago s lahvačemi
Slezská nemocnice v Opavě. Ilustrační foto.
Opavské infekční oddělení léčilo vzácnou chorobu