Na zdi branky u jeho domu v žimrovické Hradecké ulici se totiž před čtrnácti dny objevila cedule nábř. Josefa Víchy. U místních většinou vzbuzuje úsměv. Chápou ji jako recesi. Stejně jako Josef Vícha sám.

„Když jsem měl loni v říjnu jubileum, dali mi kolegové z Prahy také tuto ceduli. Měli k tomu i komentář ve stylu, víme, že ti nikdo takový název ulice neudělá, tak tady ti ho dáváme. Ber to jako naše poděkování za spolupráci. Cedule ležela dlouho doma.

Pak se ale dozvěděli, že ji mám stále doma. Tak mi zavolali: Ta cedule musí viset a my ti na tuto novou adresu pošleme dopis. A že prý chtějí vědět, až dojde. Tak jsem sem tu ceduli dal jen tak na hřebíčky a vyfotil ji pro kolegy. Je tu už čtrnáct dnů a přesto, že jsem měl strach, že ji někdo poškodí nebo srazí, je tu doteď,“ říká k původu „své“ ulice Josef Vícha.

Jak dodává, dobře ví, co může takovým nápadem způsobit. „Já, jako bývalý starosta Hradce a dlouholetý zastupitel, dobře vím, co se může a jak se musí postupovat při nějakém pojmenování ulic. Vím tedy, že by to nejprve zastupitelstvo muselo schválit,“ říká Josef Vícha.

O ceduli se samozřejmě dozvěděli i na hradeckém městském úřadě. Jak se říká, kde není žalobce, není soudce. Jak Deníku sdělil místostarosta Karel Hanák, žádný oficiální podnět k případu tabule město nedostalo. Nicméně je velmi pravděpodobné, že se na dnešním jednání rady města k tomuto tématu zvedne diskuse.

Sám Josef Vícha je ale klidný. Podle něj se nejedná o stejný typ cedulí, jaký je v Hradci u označování ulic běžný. Liší se barvou a je poznat, že to je vyrobeno jako dárek, a ne jako oficiální označení.

„Lidé mají na vratech cedulky typu „Tady jsem pánem já“ a podobně. Tyto cedule také žádné zastupitelstvo neschvaluje. Tato cedule je vlastně také takovou,“ říká o své ceduli Josef Vícha. Jak on sám říká, k problému Nábř. Josefa Víchy má i jednu teorii.

Hradecká ulice je hlavní tepnou napříč Žimrovicemi. Vede podle potoka. Na druhé straně souběžně s ní je právě ulice, kde Josef Vícha bydlí. Obě části jsou v poštovních adresách označeny stejným názvem – tedy Hradecká.

„Proč by se ta, kde bydlím a kde jsou asi čtyři domy, nemohla jmenovat jinak? Nikdo ze sousedů se proti tomu neozval, naopak už jsem slyšel, že konečně tu máme také pořádnou ulici,“ zasmál se majitel nové cedule a dodal, že vůbec netušil, co tím, že ceduli pověsí, spustí.

„Opravdu, vůbec ne,“ dodává ještě.

O názvech částí obce, ulic a jiných veřejných prostranství rozhoduje dle zákona č. 128/2000 Sb o Obcích, §28, odst.1 nejvyšší orgán obce a to zastupitelstvo. Zákon ale upravuje i to, po kom lze ulici pojmenovat. §29 odst.1 (druhá věta) praví, že ulice nebo jiná veřejná prostranství se nepojmenovávají shodnými názvy a ani podle jmen žijících osobností veřejného života.