VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bývalý primátor Opavy Zdeněk Jirásek: Historie Slezska je plná zajímavostí

Patří k významným osobnostem města a odborně se zabývá nejnovějšími českými politickými a hospodářskými dějinami, česko-polskými vztahy a slezskou historií. Přednáší, vyučuje a v letech 2010 až 2014 byl také opavským primátorem.

11.5.2018
SDÍLEJ:

Zdeněk Jirásek se o historii našeho regionu zajímá téměř 40 let.Foto: archiv redakce

Proč vás zaujala právě historie?

Protože nabízí spoustu zajímavých informací. Dostal jsem se k ní díky dědečkovi, který mi už jako malému chlapečkovi četl historické knížky. Rád jsem pak navštěvoval historické památky a představoval jsem si, co se v nich kdysi dávno asi mohlo odehrávat.

V regionu jste „náplava“. Čím vás zaujala právě historie Slezska?

Po škole jsem v roce 1981 nastoupil do opavského Slezského ústavu Československé akademie věd a s působením v něm přišel i zájem o historii regionu. Skutečná historie je zajímavá vždy a historie Slezska má svá specifika. Promítají se v ní středoevropské, celostátní i regionální střety.

Z této historie zůstali nejznámějšími prajzáci a císaráci. Jak to s nimi bylo?

U nich jde o tradiční pojmenování. Bylo to takhle. Po roce 1742 se část regionu dostala do Pruského státu a to byli ti prajzáci. Druhá část zůstala habsburské monarchii s císařem a to byli zase císaráci.

Na mysli máte asi války o rakouské dědictví.

Přesně ty. Je to označení pro války o nástupnictví na trůnu habsburské monarchie a protivníky v nich byli rakouská císařovna Marie Terezie a pruský král Fridrich II.

Císařovna je prohrála a její nástupnictví bylo uznáno za cenu ztráty většiny Slezska, včetně Kladska, ve prospěch Pruska. Rakouské Slezsko zůstalo součástí habsburské monarchie a jeho novým sídlem, kam byly přeloženy významné stavovské instituce, se stala Opava.

Trocha historie nikoho nezabije. Kudy vedla hranice mezi císaráky a prajzáky?

Kolem tehdejšího toku řeky Opavy. Město s Kateřinkami obývali císaráci, ale Malé Hoštice už patřily na prajzskou stranu. Na ní byla i města Hlučín, Dolní Benešov a Kravaře.

Snášely se obě skupiny dobře nebo mezi nimi panovala rivalita?

Víte, jistá rivalita mezi nimi existovala, ale výrazná nebyla a já o žádných vážnějších neshodách v regionu nevím. Hranice byla v podstatě volná, takže se císaráci s prajzáky vzájemně kontaktovali a uzavírali spolu i pracovní a rodinné svazky.

Trochu jinak to prožívala mládež a kluci z obou stran po sobě občas házeli kameny. Nic víc.

Tohle rozdělení už podle vás skončilo nebo ještě trvá?

Nejsem si jistý, že skončilo, obě skupiny jsou rozdílné. Prajzáci bývají víc uzavření ve své komunitě, stále dbají na prvky místních specifik i kultury a mají i své nářečí.

Císaráci byli v Opavě převážně německé národnosti a jako takoví byli po válce odsunuti. Nastal příliv lidí z jiných regionů a ti měli jiné návyky i charaktery. Postupně je začlenili do opavského života. Typickým příkladem, na který si vzpomínám, může být cimbálová muzika Výhonek, která je vyloženě slovácká.

Co můžete jako historik říci o postavení Opavy?
Opava měla od roku 1742 velmi výrazné postavení se statutem zemského hlavního města. Přestože ho pak ztratila, dokázala si udržet vysoký městský kredit a zůstává historickým hlavním městem Českého Slezska.

Po roce 1945 prostě doplatila na blízkost Ostravy, která měla v té době velké politické i ekonomické zázemí. Přes to všechno si Opava dokázala udržet post statutárního města. Disponuje základním spektrem středního školství, na jejím území působí univerzita a může se chlubit dvousložkovým divadlem s dlouhou historií.

Zdeněk Jirásek

Profesor Zdeněk Jirásek se narodil 27. září 1957 v Trutnově, vystudoval filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a podnikl desítky zahraničních studijních pobytů v zemích po celém světě. Je držitelem řady českých i mezinárodních ocenění. V letech 1986–1992 pracoval jako vědecký tajemník opavského Slezského ústavu ČSAV, působil jako děkan opavské Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity a později jako rektor Slezské univerzity. Stal se radním krajského zastupitelstva a v letech 2010 až 2014 zastával post opavského primátora. V současné době pedagogicky působí na ústavu historie a muzeologie Slezské univerzity, a s manželkou bydlí v Opavě.

Autor: Jitka Hrušková

11.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 18 000 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) ZDRAVOTNICKÝ ASISTENT -KA (PRAKTICKÁ SESTRA, BRATR). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Horáková Daniela tel.: 553 615 646 - volejte pouze v Po - Čt 8:00 - 16:00 hod., e-mail: seniori.svzdislava@seznam.cz, SŠ, trestní bezúhonnost, zdravotní průkaz, úcta a respekt k lidem seniorského věku, schopnost pracovat v týmu a spolupráce s pracovníky v sociálních službách, dodržování etických norem, Pracovní poměr na dobu určitou - 1 rok, s možností prodloužení na dobu neurčitou; zkušební doba 3 měsíce; denní služby v sedmidenním pracovním týdnu (Po - Ne), nepravidelně rozvržené denní směny 7:30-19:30 hod., pracoviště Opava. , Náplň práce:, - základní ošetřovatelská péče dle ošetřovatelského plánu , - ošetřovatelská péče spojená se sebeobsluhou a uspokojováním základních potřeb klientů , - specializovaná ošetřovatelská péče v rámci ošetřovatelského plánu pod odborným dohledem všeobecné sestry, - ve spolupráci s lékařem se podílí na preventivní, léčebné, rehabilitační, neodkladné, diagnostické a dispenzární péči, - provádění jednoduchých denních činností s klienty a sociální aktivizace klientů. Pracoviště: Domov pro seniory - domov sv. zdislavy, Rooseveltova, č.p. 768, 746 01 Opava 1. Informace: Daniela Horáková, +420 553 615 646.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 15 000 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) VYCHOVATEL -KA. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KO: Viceník Daniel Ing., tel.: 739 693 819 - denně od 9:00 - 20:00 hod., životopis zašlete na e-mail: dd.dubova@tiscali.cz. Osobní návštěva možná po předchozí telefonické domluvě., SŠ pedagogického směru (vychovatelství), popř. vyšší vzdělání ped. směru, nutnost absolvování studia speciální pedagogiky a před přijetím absolvování psychotestů dle zákona č.109/2002 Sb. Jedná se o práci s dětmi ve věku od 4 do 20 let. Jedná se o odpolední směny cca od 13 - 21 hodin, 1 x 14 dnů práce o víkendu od 9 - 21 hodin. Jedná se o pracovní dobu 27 hodin přímé ped. práce. , Prac. poměr můžeme po zapracování změnit na dobu neurčitou. Pracoviště Radkov - Dubová, nástup dle dohody. Čistá mzda měsíčně činí cca 24 000 - 27 000 Kč.. Pracoviště: Dětský domov a školní jídelna, radkov - dubová 141, příspěvková organizace, 747 84 Melč. Informace: Daniel Viceník, +420 739 693 819.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 83 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 83.4 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, • obsluha zákazníků , • doplňování zboží na prodejně, • kontrola záruční lhůty a správnosti cen, • další práce, související s chodem maloobchodní prodejny, , Požadujeme:, • spolehlivost, • chuť pracovat, , Nabízíme:, • stabilní zaměstnání v české společnosti , • stravenky v hodnotě 60 Kč, • prémie dle obratu prodejny, • příspěvek na praní pracovních oděvů, • odměny při pracovních a životních výročích, • různorodou práci, • nástup dle dohody a možností uchazeče, • vstupní zaškolení přímo na prodejně. Pracoviště: H r u š k a spol. s r.o. - mo č.732 bílovecká 758/99, opava, Bílovecká, č.p. 758, 747 06 Opava 6. Informace: Martina Mošová, +420 553 735 050.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 15 000 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci UKLÍZEČ -KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Tylšarová Lenka, tel.: 553 780 580 - volejte pouze PO - PÁ 8:00 - 14:00 hod., e-mail: dispecer@jaspa.cz. Osobní schůzka možná na adrese společnosti Po - Pá 7:00 - 15:00 hod., Manuální zručnost, spolehlivost., Pouze raaní směna, pracoviště Opava, nástup dle dohody., Jedná se o úklid laboratoří, chodeb, toalet, mytí skla.. Pracoviště: Jaspa s.r.o. - pracoviště teva, Ostravská, č.p. 305, 747 70 Opava 9. Informace: Lenka Tylšarová, +420 725 776 444.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Někteří z nájemníků bytového domu na Horním náměstí vyvěsili v oknech svých bytů transparenty.
18

Nájemníci protestují. V oknech svých bytů vylepili transparenty

Ilustrační foto

Před Albertem v Opavě ležel mrtvý muž

Pátrání odvoláno. Pohřešovaný muž byl nalezen v Ostravě

Deník před několika dny informoval o záhadném zmizení mladíka ze Suchých Lazců.

Prezident řešil zámek, jeho majitelé se brání

Velké emoce rozvířil v úterý prezident Miloš Zeman, který kritizoval zchátralý zámek v Deštné a navrhl vyvlastnění majitele.

Opava bude hrát se Slaskem Wroclav

Zajímavý duel čeká v přípravném období na fotbalisty Slezského FC. Sedmého července se Opavští představí na hlavním hřišti Slasku Wroclav. Krom toho absolvují i soustředění v areálu Lapač v Uherském Brodě.  

Pestrá klubová noc v Opavě

Místní kluby se v pátek 25. a sobotu 26. května zapojí formou koncertů, poslechových a tanečních večírků a soutěží do hudebního festivalu FreiPlatz.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT