Božena Gattnerová ze Skrochovic si letos do svého zápisníku poznamenala pátek 29. března 2013. Přesně v tento den totiž čápi do této obce na Opavsku přiletěli. Ve Skrochovicích je každoročně dychtivě vyhlížejí. Dá se říct, že jsou takovou místní dominantou.

„Abych to osvětlil, Božena Gattnerová bydlí hned vedle pozemku, na němž se nachází komín s čapím hnízdem. Každým rokem si pečlivě poznamenává, kdy čápi přilétají a odlétají," poznamenal starosta Brumovic, pod něž Skrochovice spadají, František Kuča. Určitou zvláštností je skutečnost, že letos na jaře nepřiletěli postupně po jednom, ale oba najednou, což rozhodně není typické.

„Samec se v hnízdě usadí jako první. Samičky někdy spolu dokonce soupeří o to, která z nich se stane jeho partnerkou. Není to tak, že by se na dané místo každým rokem vraceli stejní ptáci," mínil odborník na čápy a vedoucí kroužkovací stanice Národního muzea Jaroslav Cepák. Loni do Skrochovic přiletěl první čáp 4. dubna a druhý tři dny po něm. Nakonec měli tři mláďata.

Přílet čápů už ohlásili také v Dolních Životicích. Ptáci zde hnízdí na komíně základní školy. Také patří ke koloritu obce. „Za dobu, co jsem tady, si nepamatuji, že by u nás někdy nebyli. Přiletěli minulé úterý," konstatoval dolnoživotický starosta Jaroslav Vaněk. Čápi mohou způsobit i určité problémy. Respektive jejich hnízda.

Každým rokem je zvyšují a mnohdy se stanou nebezpečná pro své okolí. „Asi před dvěma lety jsme museli přistavit jeřáb a sundat vrchní část hnízda. Všechno to vážilo skoro jednu tunu," popisoval František Kuča. Také v Dolních Životicích musí dbát na jeho údržbu. „Každým rokem hnízdo snižujeme, jinak by hrozilo, že se pod jeho vahou komín zřítí," přiznal dolnoživotický starosta.

V Bolaticích jsou zvyklí, že čápi hnízdí poblíž Hostince U Vltavských. Letos se jich však ještě nedočkali. „Zatím na ně marně čekáme. Jediných čápů v okolí jsem si všiml na konci Kravař směrem na Dolní Benešov," dodal bolatický starosta Herbert Pavera.

To obyvatelé Litultovic na opačném konci Opavska se svých oblíbených opeřenců dočkali. „Viděla jsem jednoho už v polovině března zakroužit nad naším rybníkem," uvedla Martina Beníšková z Litultovic. Další z místních obyvatelek, paní Miroslava Šamárková, uvádí, že bylo 5. dubna, když na komíně sousedovy chalupy usedl čáp. Protože však bylo plno sněhu, a po potravě ani památky, zamával křídly a odletěl.

Podle slov litultovického starosty Jana Raidy je soužití místních lidí s čápy počítáno na dlouhá desetiletí. Nejdřív seděli na komíně bývalého lihovaru u zámku. Když ale začal komín sloužit pro kotelnu, udělali jim lidé základ hnízda na sloupu elektrického vedení u základní školy, která má, mimochodem, čápa ve znaku. Děti nyní ze školních oken sledují čapí pár, jak se zabydluje v hnízdě. „Tradice říká, že se stejný čáp vrací na stejné hnízdo, nicméně zdali je tomu skutečně tak, to nevím. Každopádně je místní lidé vítají a mají radost z jejich návratu," řekl s úsměvem starosta Raida.

A o čápech ještě jednou a jinak. Vyhlíží je i řada Opavanů, ovšem ze zcela specifického důvodu.

Mají totiž kolem zápěstí uvázanou červeno-bílou stužku, tzv. martenicu. Jedná se o bulharský symbol opředený pověstí, která říká: Když ti martenicu uvazují, přej si přání. Pak vyhlížej čápa. Až ho uvidíš, můžeš stužku z ruky sundat a pověsit ji na rozkvetlý strom. Teprve pak se ti přání splní.

Některým Opavanům se čekání zdá dlouhé, a tak se ptali, zda to platí i v případě vycpaného čápa ve Slezském zemském muzeu. Redakce je však musí zklamat: neplatí. Vycpaný čáp přání nesplní.

Martenica se na zápěstí Opavanů dostala poté, co se opavská radnice rozhodla přidat ke kampani bulharského regionu Veliko Tarnovo a podpořit ho v jeho kandidatuře o Evropské město kultury 2019. Obří martenicu mohli Opavské vidět nedávno na stromě před Obecním domem. Ovšem pouze do chvíle, než ji někdo ukradl.

Pro úplnost dodáváme, že kolem čápů se rojí spousta různých nepravd a polopravd. Když zavrhneme možnost, že by nosili děti, podle mnohých jsou jejich hlavním zdrojem potravy žáby. „Kdepak. Takhle to není. Čápi se živí hlavně hraboši," uvedl Jaroslav Cepák.

Petr Dušek, Zuzana Urbánková