Kamery plní ve městech v opavském okrese funkci preventivní, pomáhají však také při odhalování trestné činnosti. A konkrétně ve Vítkově se nyní mohou pochlubit kamerovým systémem, jehož část prochází kompletní modernizací.

„Jednalo se o to, že staré kamery byly nahrazeny novými. Proběhlo výběrové řízení na dodavatele a nyní se vše realizuje. Kromě samotných kamerových bodů se dočká inovace také naše centrála. První vlna instalace kamer se ve Vítkově udála přibližně před pěti až sedmi lety. Nyní jsme k modernizaci využili dotace z Ministerstva vnitra,“ vysvětlil starosta Vítkova Pavel Smolka.

V rámci projektu nahradí pět analogových kamer digitální, a to na náměstí, autobusovém nádraží, hřbitově, moderněji bude snímána také křižovatka ulic Oderská a Opavská a křižovatka ulice Těchanovické a Wolkerovy.

Další kamery zatím zůstávají stávající s tím, že by mohly být vyměněny v příštích letech. Celkové náklady na inovaci činí 260 tisíc korun. Z osmdesáti procent je pokryje dotace, zbytek pak uhradí město.

DVĚ NOVÉ KAMERY JSOU V OPAVĚ

Propracovaným kamerovým systém však disponují i další města na Opavsku. Třeba ve slezské metropoli mají členové státní i městské policie k dispozici šestnáct kamer, dvě z nich nově.

„Jedna z kamer byla instalována na Horním náměstí u Jaktařské brány, ta je již plně v provozu. Další se pak nachází u kruhového objezdu nedaleko hypermarketu Globus. Tato kamera by měla začít fungovat v nejbližších dnech,“ přiblížila mluvčí opavských strážníků Petra Wittek Stonišová.

V Hlučíně používají strážníci dohromady devatenáct kamer. Osm z nich otočných, jedenáct je instalováno napevno.

„Samozřejmě s tím, že je-li zapotřebí, postupně nahrazujeme analogové těmi digitálními. Děje se tak ale průběžně, pokud některá doslouží. O rozšiřování systému zatím neuvažujeme,“ doplnil velitel Městské policie Hlučín Luděk Olšovský. Kamerový systém existuje ve městě od roku 2005, přičemž důraz je kladen zejména na příjezdové cesty