Vzali jste si na dnešek raději v práci volno? Nechali jste pro jistotu auto v garáži? Pak možná trpíte paraskavedekatriafobií, což je psychiatrické pojmenování panického strachu z pátku třináctého.

Pokud vás zneklidní a rozhodí už jen pouhé pomyšlení na pátek třináctého, pak je opatření v podobě odstaveného auta správné rozhodnutí. Ostatním ale dnes nic špatného nehrozí. Právě naopak.

„Z numerologického hlediska je třináctka šťastné číslo. Mohou nás potkat zásadní věci, které ale můžeme svým rozhodnutím ovlivnit. Jedná se o takzvanou poloviční karmu. Celá karma pak znamená, že vás potká něco, před čím neutečete,“ vysvětluje krnovská numeroložka Eva Tomešková.

O tom, jestli je pátek třináctého pouhá pověra nebo skutečně smolný den, začali loni pochybovat pracovníci ČEZ, kteří mají na starosti přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně.

V pátek 13. října 2017 se při čištění nádrže převrátil těžký stroj a na místě zabil šestapadesátiletého jeřábníka. Po neštěstí se autojeřáb zasekl nad hladinou takovým způsobem, že už nebylo možné jej vytáhnout na břeh. 

Elektrárna byla řadu týdnů mimo provoz a autojeřáb dodnes odpočívá na dně nádrže.

Aby toho nebylo málo, v pátek 13. října 2017 ukončila provoz nejen přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně, ale také telefonní ústředna v budově krnovské radnice. Odstranění poruchy a obnova telefonických kontaktů na pracovníky Městského úřadu v Krnově také trvaly nečekaně dlouho.

A do třetice ve stejný den v pátek 13. října 2017 babybox v krnovské porodnici spustil alarm a zdravotníci z něj vytáhli zdravou novorozenou holčičku, která dostala jméno Andrea.

Zajímavé události najdeme i v nedávné historii.

Například pátek 13. listopadu 2009 proběhl na krnovském nádraží skutečně smolně. Vykolejil zde totiž osobní vlak.

V roce 2007 zažil černý pátek třináctého tehdy osmadvacetiletý muž z Moravského Berouna, který si ten den vyslechl tolik deprimujících zpráv, že v opilosti zapálil své vlastní auto a navíc ho rozsekal sekyrou.

RITUÁLNÍ SEBEVRAŽDA

Jeden z nejtragičtějších pátků třináctého v Opavě byl bezesporu ten, který připadl na 13. října 2000.

Okolo půlnoci, kdy byl mimochodem měsíc v úplňku, se skokem ze střechy budovy Základní školy T. G. Masaryka v ulici Riegrově připravili o život šestnáctiletý Michal Menšík z Havířova a o dva roky starší Jiří Zlámal z Dvorců u Bruntálu, tou dobou oba studenti opavské střední poštovní školy.

Během noci se rozhodli spáchat rituální sebevraždu. Po žebříku vylezli na střechu zmíněné základky, kam vzali také několik cigaret marihuany, toluen a prášky.

Následně provedli obřady, které praktikují satanisté, navíc v oblečení, jež vyznavači této sekty nosí. Krátce před půlnocí pak oba společně seskočili do prostor školního hřiště, na místě byli mrtví.

NÁZORY LIDÍ SE LIŠÍ

Názory lidí na pátek třináctého se různí. Tento den nějak zvlášť neprožívá například Eva Maislová z Lhotky u Litultovic.

„Jako mladší jsem se díky pověrám trochu bála, ale nyní už ne. Spíš čekám, co kdo kde „vymamlasí“ a bude to přisuzovat právě tomuto datu,“ podotkla.

V pátek třináctého se nikdy nic zvláštního nestalo ani Dominice Sladké z Dolního Benešova.

„Když jsem byla mladší, byla jsem pověrčivá. Teď si ale myslím, že když člověk na pátek třináctého věří, tím spíš se mu něco zlého stane, protože je nervózní a nepozorný,“ míní.

Na den, který má přinášet lidem smůlu, pak trochu věří Monika Wankeová z Melče. „Ještě se mi nikdy nestalo nic špatného. Beru to ale jako zvláštní datum,“ řekla.