Uplynulou sobotu, v den nedožitých 140. narozenin Josefa Marii Olbricha, předal zástupce občanského sdružení Za Opavu Dalibor Halátek Olbrichovu cenu architektovi Tomáši Bindrovi za realizaci rodinného domu ve Chvalíkovicích na Opavsku.

„U domu bylo především oceňováno umístění stavby do krajiny, kvalitní řešení vnitřních prostorů a propojení interiéru s exteriérem. Jedním z hlavních důvodů pro udělení ceny byla vysoká kvalita architektury, citlivý přístup ke krajině a použitým materiálům, nesporná působivost a atmosféra stavby,“ uvedl Dalibor Halátek.

Cena byla předána „uvnitř“ původního rodného domu J. M. Olbricha v Opavě, který stával na začátku bloku domů mezi ulicemi Nákladní a Vodní. Jeho půdorys byl vyznačen na těchto místech křídou. Olbrichův rodný dům byl později podle jeho vlastního návrhu přestavěn a v padesátých letech zbourán. Sdružení Za Opavu se snaží vyhlášením Opavské ceny J. M. Olbricha vtáhnout soudobou architekturu mezi diskutovaná společenská témata, snaží se soudobou architekturu propagovat a kultivovat její vnímání.

Autor vítězného návrhu uvedl:„Důmvlastně ani neměl stát. Pokud by totiž měl investor dodržet všechny regulativy, vůbec by do krajiny nezapadal,“ dodal Bindr s tím, že projekt měl mít původně šikmou střechu, místo ní však byla nakonec realizována střecha zelená a garáž měla být původně součástí stavby. „Realizovaný dům považuji vlastně za takový corpus delicti toho, jak jsou některé regulativy nesmyslné,“ dodal Bindr s tím, že ceny za architektonické realizace by měly patřit nejen architektovi, ale i investorům a realizační firmě.

Dům vysoce hodnotí také Jan Kratochvíl na webových stránkách www.archiweb.cz, věnovaných architektuře. „Rodinný dům, nacházející se ve vesničce na jižním okraji Opavy, by mohl sloužit jako inspirace dalším stavebníkům pro postavení vynikajícího domu v podmínkách České republiky na počátku 21. století,“ píše. Podle Kratochvíla odvedl vynikající práci jak investor, tak architekt a stavební firma. „Přízemní hranol se zelenou střechou, který zvedl louku o patro výše, vyrůstá z prostředí a umocňuje jeho genia loci,“ píše Jan Kratochvíl. Podle něj příroda a dům hrají ve Chvalíkovicích vyrovnanou partii. Podobu vítězné stavby jsme zveřejnili již v našem Deníku 17. prosince 2007.