Nejdříve je viděli opavští radní: aktuální vizualizace obou projektů. Poté svolalo vedení radnice tiskovku, aby prostřednictvím novinářů informovalo o změně tváře Opavy veřejnost. Na ní včera z úst primátora Zbyňka Stanjury (ODS) mimo jiné zaznělo, že projekt Opava Plaza, stejně jako City Center Opava, který bude veřejně projednáván později, souvisí se snahou radnice vrátit život do centra města.

„Rozhodně není na místě srovnání s budováním nových hypermarketů,“ řekl Stanjura.

Projekt Opava Plaza všakmá své kritiky. „Jsme přesvědčeni, že je od začátku špatný. Stavba je připravena v rozporu s územním plánem,“ kontroval zástupce občanského sdružení Za Opavu Tomáš Skalík.

Stanjura oponoval tím, že pokud je stavba zatím v přípravě, mají občané možnost vznést své připomínky. „Pokud máte pochybnosti, adresujte je investorovi. Příslušné orgány je pak prověří a pokud bude stavba v rozporu s územním plánem, pak ji nepovolí,“ argumentoval Stanjura.

Přislíbil dále, že veškeré připomínky a dotazy občanů předá investorovi s tím, aby je zodpověděl na veřejném projednávání projektu Opava Plaza 18. září.

Oba dva projekty byly podle vyjádření náměstka primátora Pavla Mališe (ODS) zatím zkonzultovány s představiteli Národního památkového ústavu. „Zdůrazňuji, že byly zatím jen zkonzultovány, nikoliv projednány,“ upřesnil Mališ.