Porota pod vedením architekta Miroslava Masáka jednomyslně rozhodla, že nejvyšší cenu v hodnotě 200 000 korun obdrží studie architektů Martina Rosy a Jana Kratochvíla zabývající se rehabilitací městského hřbitova v městě Vítkově.

Porotci ocenili celkové řešení prostoru, které klade důraz na paměť tohoto historicky významného místa v Sudetech a přitom zachovává jeho kouzlo. Hodnotitelská rada se snaží svým posuzováním obracet pozornost veřejnosti k prostorům ticha, místům úkrytu a setkávání, které představují již po staletí záchytné a opěrné body, kde odpočívají předkové a kde vzniká paměť celého společenství.

Podle pořadatelů soutěže došlo celkem patnáct architektonických studií na jedenáct vyhlášených témat. Do soutěže přijala porota třináct studií, jež se zaměřily na zadání, které do soutěže zaslala města Hořovice, Cheb, Jeseník, Semily, Svatobořice-Mistřín, Třeboň a Vítkov.

Žádné studie neobdržela města Čerčany, Hlučín, Loket a Opava. Soutěže se zúčastnilo celkem jednatřicet architektů.

Porota sestávala z těchto architektů: Pavel Hnilička, Ivan Hnízdil, Tomáš Hradečný, Alena Hýblová, Milan Korner, Petr Kovář, Miroslav Masák, Jan Sedlák a Jaroslav Wertig. Ceny budou předány na slavnostním ceremoniálu v lednu 2009.