Duchovní matkou a hlavní organizátorkou akce je radní města Opavy Gabriela Mathiasová (SOS pro Opavu). Ta postupně spolu s primátorem Opavy Zdeňkem Jiráskem (ČSSD) studentům cenu předala. „Smyslem této akce je poděkovat studentům, kteří pomáhají ostatním. Jsem ráda, že takové mladé lidi máme," uvedla Gabriela Mathiasová

Absolutní vítězkou se stala Anna Černá z Masarykovy střední školy zemědělské a Vyšší odborné školy Opava, která pomáhá jako dobrovolnice v organizaci Elim. „Pracovala jsem také v Domově důchodců Bílá Opava a chodila za dětskými pacienty do Slezské nemocnice Opava, kde jsme si společně s dětmi četli knížky, hráli hry, sledovali filmy," uvedla sympatická studentka.

Dalším oceněným byl Filip Rašo, student třetího ročníku oboru pokrývač ze Středního odborného učiliště stavebního v Opavě, který pracoval jako osobní asistent na táboře pro postižené děti. Na pódium předstoupil i člen Opavského zastupitelstva dětí a mládeže ze Střední průmyslové školy stavební Petr Fáborský.

Postiženým dětem pomáhala také Lucie Chudárková, která studuje obor kuchař číšník na Střední škole hotelnictví a služeb a Vyšší odborné škole. Pětici oceněných uzavírá student Slezského gymnázia Luděk Plachký, který se zaměřuje na oblast občanské iniciativy a jehož cílem je zviditelnit Českou republiku v rámci Evropské unie.

V průběhu večera pak před diváky předstoupily také dvě skupiny dívek. Nejdříve studentky Střední škola průmyslové a umělecké Kateřina Březinová, Kateřina Hrbáčová, Tereza Bínová, Tereza Cagášková, Kateřina Baurová, které navrhly a i realizovaly výtvarné řešení pro malbu přístupové chodby a rehabilitační místnosti v Základní škole pro tělesně postižené v Dostojevského ulici.

Dívky z další skupiny, Markéta Radová, Vendula Kolářová, Pavla Široká z Mendlova gymnázia, jsou vedoucí opavské tensingové skupiny. Ten Sing je založen na principu „mladí pro mladé", je tedy veden dobrovolně mladými lidmi. „Snažíme se ukázat, že bavit se člověk může i bez alkoholu a drog a naším cílem je dát mladým lidem možnost seberealizovat se a zkusit si něco nového," uvedly gymnazistky.

.

Radní Gabriela Mathiasová (vlevo) gratuluje vítězce Ceny 17. listopadu 2013 Anně Černé. foto: Vladimír Meletzký