„Auto potřebuji k výkonu své práce. Do budoucna může další zdražování určitě ovlivnit výstupní ceny práce,“ uvedl majitel firmy Schaffartzik – Moderní reklama Rudolf Schaffartzik.

Auto ke své práci používá i Lukáš Burda z firmy MBM Motor Opava, ale nárůst cen benzinu mu podnikání nijak nekomplikuje. Kvůli zdražení pohonných hmot nemusel naštěstí zvýšit ceny služeb. Podle jiných ze srovnání cen benzínu a průměrných platů dnes a v době okolo sametové revoluce, nevychází dnešní ceny špatně.

„Ceny pohonných hmot jdou stále nahoru a určitě všem to vadí. Když si ale vezme poměr průměrného platu k ceně benzínu dnes a před osmnácti léty, tak to vychází 2500 Kčs/ 8 Kčs za litr a dnešní 21 tisíc Kč/35 Kč za litr, tak jsme na tom pořád ještě lépe,“ uvedl Tomáš Bindr z Ateliéru 38 z Opavy.

Z hlediska životního prostředí může být zdražení cen pohonných hmot i záležitostí pozitivní. „Můj pohled na zdražování benzInu je z hlediska ekologie v podstatě pozitivní. Se zvýšenou cenou benzInu dojde mnoha lidem, že by měli jezdit pomaleji, a tím pádem jejich auta budou mít menší spotřebu, a tudíž i menší emise. A navíc si rozmyslí, jestli autem skutečně musí vyjet, nebo ne,“ uvedl majitel firmy Bobaja Michal Krejčí.

Jak aktuálně vypadají ceny benzinu na některých čerpacích stanicích na Opavsku? Čerpací stanice SWAM v Neplachovicích prodávala ve středu litr benzinu Natural 95 za 32,10 a naftu za 34,50. Opavská čerpací stanice ÖMV na Těšínské ulici nabízela natural 95 za 32,90 a litr nafty za 34,90. Litr nového benzinu Carrera nabízela za 35,30 a Natural Carrera za 33,90. Uvedla to zaměstnankyně čerpací stanice Iveta Kalíková. Na benzince Karimpex v Březové stál v úterý litr naturalu 33,30 a diesel 35,30.

(mif, mn)