Vždy však také záleží na dané lokalitě a na úrovni položených sítí, které se pak ve výsledné ceně značně odrazí. Za stavební parcely v Brumovicích na Opavsku zaplatíte tři sta korun za metr čtvereční.

„Vlastníme obecní pozemky, na kterých je celkem deset stavebních míst. Všechny jsou zasíťované a schválené k prodeji. Dokonce už máme dva vážné uchazeče o tuto zónu,“ konstatoval starosta Brumovic František Kuča. Velký zájem o koupi stavebních parcel zaznamenal starosta Ludgeřovic Daniel Havlík. „Ludgeřovice svou polohou blízko Ostravy a snadnou dostupností jsou velmi lukrativní oblastí pro potenciální uchazeče,“ podotkl Daniel Havlík.

Ludgeřovice nedávno získaly obecní pozemky od Pozemkového fondu ČR. V současnosti se řeší jejich zasíťování a rozparcelování. „Takže pokud to mohu shrnout, k okamžitému prodeji nyní obec parcely nemá. Avšak v blízké budoucnosti jich bude poměrně dostatek,“ potvrdil Havlík s tím, že prioritou obce je získat nové občany, nikoliv na těchto pozemcích vydělat. Rovněž obec Štěpánkovice prodává své pozemky určené k výstavbě rodinných domků za cenu tři sta korun za metr čtvereční. A je o tyto stavební parcely ve Štěpánkovicích zájem? „Ano, je,“ odpověděl starosta Bernard Halfar.

V Hlučíně se při stanovení ceny pozemku vychází ze znaleckého posudku a z lokalizace. „Konkrétní částku, za kterou se zdejší pozemky prodávají, proto nejde jednoduše stanovit,“ objasnila tisková mluvčí Hlučína Jarmila Harazinová. „Podle cenové vyhlášky platné pro celou republiku je základem tři sta korun za metr čtvereční. Na tuto částku se pak nabalují další položky,“ dodala Jarmila Harazinová.

Jaroslav Berger, starosta Horní Lhoty na Opavsku, ležící deset kilometrů od Ostravy–Poruby, zareagoval na naši otázku ohledně cen stavebních parcel takto: „Záleží na dohodě mezi prodávajícím a kupujícím. Jako obec žádné pozemky nevlastníme. Orientačně se cena pozemků v Horní Lhotě pohybuje okolo osmi set korun za metr čtvereční.“

A jak je na tom samotná Opava? Dle Jany Palové z První slezské realitní zaplatíte v Opavě za metr čtvereční pozemku kolem jednoho tisíce korun. Co se týká cen bytů, jde o částku kolem pětatřiceti tisíc, navýšenou o devatenáctiprocentní daň, za metr čtvereční u novostavby. Ve starší zástavbě potom o deset tisíc méně. „Přitom však neplatí, že větší byt bude dražší. Spíše naopak. Čím větší byt, tím nižší cena,“ dodala Palová.

(vj)