VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Černé skládky: lidé je zakládají čím dál více

Opava /TÉMA/ – Jsou k vidění prakticky kdekoli. Podél silnic v příkopech, na odpočívadlech, na okrajích lesů, u opuštěných domů, dokonce i v bývalých vojenských bunkrech. Lidé zkrátka své odpadky odloží, aby jim nepřekážely a nehyzdily domov.

28.11.2010 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Plecháč

Černé skládky v Opavě a na Opavsku vůbec dělají stále větší starosti také veřejné správě. Vedoucí odboru životního prostředí Magistrátu města Opavy Marie Vavrečková vidí situaci okolo černých skládek jako stále se zhoršující:

„Podnět k odstraňování různých skládek a odložených odpadů dáváme opavským Technickým službám stále častěji. Situace okolo nich se dle našeho názoru jen zhoršuje.“ Přitom Opava má poplatky za odvoz odpadů pro své občany velmi příznivé. „Současná legislativa umožňuje určit poplatek jen do výše pěti set korun, a to i přesto, že Ministerstvo životního prostředí ČR navrhovalo dokonce 1 500 korun,“ upozornil před časem, když se sešlo zastupitelstvo nad bodem o cenách za odvoz odpadů, opavský primátor Zbyněk Stanjura.

I když by v roce 2010 měl každý Opavan zaplatit za likvidaci vyprodukovaných odpadů 850 korun - tolik totiž jsou skutečné náklady města, roční sběr a odvoz odpadů ho stál pět set korun. Opavané pak ze své kapsy zaplatili jen dvě stě, zbývajících tři sta za ně zaplatil opavský magistrát. Lidé se ale i tak ke svému okolí nechovali zrovna zodpovědně.

„Dalo by se říci, že čím je město vůči občanům v tomto směru vstřícnější a nabízí jim zdarma odkládání odpadů a nepotřebných spotřebičů do speciálně přistavených kontejnerů a sběrných dvorů, lidé toho nevyužívají a odkládají odpad kam se jim zlíbí. Je to stále horší a horší,“ konstatovala ještě Vavrečková.

Martin Kůs

Cihelna je zavážená odpadky, tvrdí žena

Někteří lidé si z areálu bývalé cihelny udělali skládku. foto: DENÍK/Veronika Schindlerová

Areál někdejší cihelny za bývalou Rentou v Opavě se pomalu ale jistě mění na skládku. Na problém upozornila redakci čtenářka Alena Daňková, která bydlí kousek od Vančurovy ulice.

„Za bývalou Rentou je areál bývalé cihelny, kam děti rády chodívaly v zimě sáňkovat. Nyní je to místo zaváženo odpadky.V létě jsme se snažili vysbírávat prázdné PET láhve a odpad, který tam lidé nanosili či navezli,“ popisuje žena a jedním dechem dodává, že teď je to už nad jejich síly.

„Válí se tam mnoho rozbitých televizorů, ledniček, pračka se tam již vyskytla také. Nemluvě o použitých plenkách a podobném druhu odpadků. Několikrát jsem již posbírala i jednorázové stříkačky od inzulinu a nechci ani pomyslet, kolik jich od tohoto hormonu nebylo,“ zdůrazňuje.

Jak uvedla, starší kluci si tam vlastními silami vybudovali bikrosovou dráhu, ale nyní se tam již bojí jezdit. „Kousek od toho místa, hned vedle nádražního domku v zahradní chatce, celoročně žijí bezdomovci, kteří nám všem ztrpčují život. Alkoholové dýchánky a binec je všude, kam se člověk podívá,“ pokračuje.

Jak potvrdila, žije tam v takových podmínkách i žena s malým, snad dvouletým dítětem. „Bez vody, energií a hygienického zázemí. Městská policie o tom všem ví, sociální odbor také, ale zřejmě mají svázané ruce na to, aby s tím něco provedly,“ dodala na závěr.

Okrskář sjedná nápravu, slibuje radnice

O problému v areálu bývalé cihelny informovala redakce opavský magistrát. Jak řekl tiskový mluvčí opavské radnice Jan Šindler, podněty k černým skládkám je možné dávat buď odboru životního prostředí, nebo Městské policii Opava.

„V případě odboru životního prostředí jsou základní informace zveřejněný na městském webu v sekci životního prostředí, přímý odkaz je http://www.opava-city.cz/scripts/detail.php?id=12824#odpady,“ popisuje Šindler a dodává: „Obrátit se můžete buď na vedoucího oddělení úseku nakládání s odpady Alberta Červeně (553 756 872), nebo na pracovníky úseku na telefonu 553 756 875.“

Zdůraznil také, že informace týkající se cihelny již pracovníkům odboru předal. „Doporučuji však ještě přímo se spojit s okrskářem (Michal Rybka, tel. 731 144 912) a bezprostředně s ním probrat konkrétní věci a problémy. Určitě nemusíte pozemek uklízet, pokud vše přímo proberete s okrskářem, začne zajišťovat nápravu,“ přislíbil Šindler.

Podle jeho slov jde o pozemek patřící soukromému majiteli. „Pokud jde o bezdomovce, tak ti pravděpodobně žijí na soukromém pozemku. Strážníci či policisté tak nemohou bezprostředně zasáhnout, toto je v kompetenci soukromého vlastníka,“ řekl.

I tuto věc však doporučil podrobně rozebrat s okrskářem a najít možnosti, jak ve věci dlouhodobě postupovat a jak ji řešit.

Skládka za bývalou Rentou zmizela díky redakci

Místo, kde byly dřív hromady odpadu, je dnes čisté. foto: DENÍK/Veronika Schindlerová

V prostoru za bývalou Rentou v Opavě se dříve nacházela velká černá skládka. Poté, co redakce na problém upozornila, skládka zmizela. Jak je vidět na aktuální fotografii, skládka se tam naštěstí neobjevila.

Bývalá Minerva už není zamořena odpadem

Areál bývalé Minervy je v současnosti uzavřený. foto: DENÍK/Veronika Schindlerová

Poházené pneumatiky, sklo, plechovky od piva, plastové lahve, kusy linolea, dráty, zbytky oblečení, ohořelé dřevo, odkryté kanály a hluboké šachty. K tomu všemu bezproblémový vstup. Takto to vypadalo v areálu bývalé Minervy na Vojanově ulici v Opavě před více než dvěma lety, kdy na problém redakce upozorňovala.

Redakce se po čase znovu vrátila na místo. Situace byla tentokrát naprosto odlišná. Objekt je zajištěný a tím i částečně bezpečný a přes uzamčenou bránu není dokonce vidět ani žádný nepořádek.

Veronika Schindlerová

Markvartovice: místo skládky víceúčelové hřiště

Místo staré skládky mají v Markvartovicích víceúčelové hřiště s umělým povrchem, dětské hřiště a k tomu i potřebné zázemí. foto: DENÍK/Martin Kůs

Když se dnes v Markvartovicích zeptáte, zda mají v obci problém s černou skládkou, určitě vám každý odpoví: Byl, ale už není. Markvartovickým chybělo slušné hřiště pro jiné sportování, než je fotbal. Iniciativu přinesli na obecní úřad sami lidé z obce, kteří zatím o podobném sportovišti, jaké už mají například v Hati nebo Darkovicích, jen snili.

Nápad tedy byl na světě, zbývala realizace. První problém – chybějící pozemek obce – se podařilo brzy vyřešit. Na sportovní areál se přemění skládka za fotbalovým hřištěm. Podle pamětníků dobrých čtyřicet let hyzdila okraj obce a místní sem odkládali své zbytky po stavbách rodinných domků a vůbec vše, co už doma překáželo.

Postupně se po půlmetrových vrstvách odbagrovávala skládka, pomocí pěchu se plocha udusala, udělaly se sondy a tlakové zkoušky, ale podloží stále nebylo takové, aby hřiště uneslo. Až ve dvoumetrové hloubce geolog prohlásil, že podloží je dostatečně pevné. „Bagry odkrývaly to, co tu lidé nechali – vrstvy popela, pneumatiky, sud s asfaltem, prostě vše, co se komu už nehodilo,“ vzpomíná starosta Markvartovic Petr Pastrňák.

A vše začalo obráceně – odbagrovaná díra se zase musela dorovnávat nekontaminovanou zeminou. Položila se první vrstva kamení, geotextilie, drenáže a hlína, až se znovu vytvořila rovina na původní výšce. A mohlo se začít stavět. Jak se ale říká, peníze jsou až na prvním místě. Řešili je i v Markvartovicích.

Obec Markvartovice patří mezi společníky, kteří vlastní nedalekou skládku komunálního odpadu, a tak přišel nápad – oficiální skládka nám pomůže zlikvidovat tu černou. „Celá rekultivace bývalé skládky nás stála přibližně 400 tisíc korun. Tyto peníze nám vlastně vydělala skládka Soma, ve které máme podíl. Dá se tedy říci, že jedna skládka pomohla účelně zlikvidovat druhou,“ říká starosta Pastrňák.

Jak připomíná, tyto ekologické peníze už v obci pomohly vybudovat spoustu důležitého, třeba loni tři mosty přes potok. Když bylo staveniště připraveno, začali Markvartovičtí se stavbou vlastního hřiště. To má vlastně dvě části – víceúčelový kurt s umělým povrchem a oplocením a dětský koutek plný prolézaček, houpaček a dalších atrakcí. K tomu ještě vyrostla i budova se šatnou a toaletami.

Na začátku letošního září se otvíralo. A bylo to s parádní oslavou. V obci už postavili leccos, ale nikdy to nijak neslavili. A tak oslavili toto hřiště. „Byly to vlastně dvě akce najednou – rekultivace staré skládky a výstavba nového sportovního areálu,“ uzavřel markvartovický starosta Petr Pastrňák.

Martin Kůs

28.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Souhrn fotbalového víkendu

FC Hlučín – FC Odra Petřkovice 2:1
9

MSFL: Hlučín - Petřkovice 2:1

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

U vážné nehody třináctiletého cyklisty zasahovali v sobotu 21. října záchranáři ve Vávrovicích.

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

/ROZHOVOR/ „Nemám ambici být ministrem. Ale v politice nikdy neříkej nikdy,“ konstatoval v povolebním rozhovoru pro Deník hejtman a nově i poslanec Ivo Vondrák (ANO).

Na Opavsku zvítězilo ANO

V opavském okrese se letošní volební účast vyšplhala na 60,11%. Výsledky jednotlivých stran prakticky kopírují ty celorepublikové.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

/3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení