Odpadiště v přírodě nenechávají obyvatele měst na Opavsku a jejich okolí chladné. Naposledy vyvolaly vlnu reakcí odpadky v příkopu u supermarketu Terno v Opavě. Jak se Deníku podařilo zjistit, konkrétně toto místo je problémové, nepořádek sem nosí stále tentýž člověk, místní bezdomovec.

Opavan Petr Stiborský je jedním z rozhořčených. „Míst s nanošeným smetím je více, černé skládky poblíž parků, především u sádrovny, nebo se jedná o nedostačující kontejnery u paneláků, jsou přeplněné a odpadky pak lítají všude kolem,“ komentoval Stiborský a dodal, že je smutné, když si někdo dá práci zajet do lesa nebo okraj města vyhodit suť a jiné zbytky, přitom jsou sběrná místa zdarma.

Kontejnerová hnízda, tak říkají v Hlučíně místům, kde jsou koncentrovány na jednom místě kontejnery na tříděný odpad. Ředitel hlučínských technických služeb Roman Šťastný redakci sdělil, že kolem vytipovaných popelnic uklízejí častěji, zhruba jednou za 14 dnů. „Větší akce týkající se likvidace přímo černých skládek realizujeme nárazově, přibližně jedenkrát měsíčně,“ upřesnil Šťastný s tím, že nejčastěji probíhá především úklid podél železniční tratě. A nezapomněl zmínit akci Ukliďme Česko. „Podporu dobrovolníků velice vítáme, takové činy pomáhají nejen Hlučínu,“ uzavřel Šťastný.

K celorepublikovému úklidu se připojí například také mladí hasiči z Jakubčovic. Ředitel Technických služeb Hradec nad Moravicí Roman Celta sdělil, že již pravidelné skládky ve městě nevznikají. „Ale u popelnic se pořád něco objevuje, takže je to pak otázka nárazových akcí. Když je potřeba, uklízí se,“ dodal Celta s tím, že vystopovat pachatele je téměř nemožné.

Potíže se skládkami u kontejnerových stání hlásí i Opava. Martin Girášek, ředitel opavských technických služeb, informuje, že kontejnerová a popelnicová stání v Opavě jsou určená výhradně k ukládání odpadů, na které jsou vybavena příslušnými nádobami.

„Za období posledního roku dochází bohužel takřka denně k odkládání nepatřičných odpadů na tato místa. Jedná se především o vyřazené velkoformátové věci z domácností, jako jsou kuchyňské linky, sanitární keramika a podobně,“ uzavřel Girášek s tím, že bude nejspíše přistoupeno ve spolupráci s policií k přijetí represivních opatření, k postihům neukázněných občanů.