Čím je klesání cen způsobeno a kolik stojí benzin na jednotlivých stanicích? Naše redakce v této souvislosti oslovila několik čerpacích stanic na Opavsku. Litr benzinu Natural 95 stojí na benzinové stanici Slovnaft v Hradci nad Moravicí sedmadvacet korun a devadesát haléřů. Potvrdil nám to zaměstnanec benzinky Kamil Pražák.

Jak dále uvedl, benzin je o hodně levnější než před měsícem, a to z toho důvodu, že zlevňuje ropa. Díky tomu jezdí na benzinku tankovat více řidičů. Na čerpací stanici Shell Czech Republic, a. s., pobočka Opava stojí litr benzinu Natural 95 rovněž sedmadvacet korun a devadesát haléřů.

„Cena je určitě o dost levnější, před měsícem byla okolo třiceti korun,“ uvedla zaměstnankyně firmy Shell a jako důvody zmínila, že logicky jsou nižší nákupy, padají ceny na rafineriích a nemají marže. „Máme stálou klientelu, není pokles ani nárůst klientů, je to srovnatelné s dřívějším obdobím,“ řekla zaměstnankyně.

Nejlevnější benzin z oslovených čerpacích stanic má Tesco Stores ČR, a. s. Litr Naturalu 95 stojí sedmadvacet korun a čtyřicet haléřů. „Cena je určitě o hodně nižší, před měsícem stál určitě přes osmadvacet korun,“ konstatovala vedoucí čerpací stanice Ingrid Bialková s tím, že cena ropy šla dolů, barel stojí sedmdesát dolarů.

Lidé jsou však podle jejích slov zvyklí na Globus, který je podle ní dostupnější. „Benzinka je u Tesca teprve tři měsíce, slouží spíš těm, kteří vyjíždějí z Tesca,“ dodala Bialková. „Litr Naturalu 95 stojí dvacet sedm korun a padesát haléřů, cena je samozřejmě nižší,“ prozradila zaměstnankyně benzinky Globus ČR, k. s., se slovy, že pokles cen je způsoben finanční krizí a ropa zlevňuje.

„Zákazníků máme přibližně stejně, bylo jich hodně a určitě i bude hodně. Patříme mezi ty stanice, které mají rozumné ceny,“ dodala závěrem zaměstnankyně Globusu.