Jeho odstraňování tehdy sledovala řada Opavanů v přímém přenosu a mnohým bylo tohoto nádherného velikána líto. Dnes pod Ptačím vrchem v sadech Svobody, na místě, kde buk stával, naleznete alespoň jeho torzo.

„Kmen bývalého stromu byl opracován, ošetřen a konzervován a umístěn zpět na své původní stanoviště. V brzké době bude opatřen informační deskou, obdobnou, jaké jsou již nyní umístěny v parku u některých významných stromů," uvedl náměstek primátora Dalibor Halátek (nestr.) a upřesnil, že vysvětlující popiska by se u kmene měla objevit během týdne.

Park pod Ptačím vrchem tak sice v roce 2010 ztratil jednu ze svých dominant, obdobný strom na protější straně fontány ho však naštěstí stále zdobí. Sdružení Za Opavu se proto rozhodlo tento strom nominovat do celostátní ankety Strom roku 2010, kde získal zvláštní ocenění v kategorii Strom hrdina 2010.

„Oba stromy, ten pokácený, i ten, který zůstal, jsou hrdinové," řekl s úsměvem náměstek Halátek.

Památný buk červenolistý byl pod Ptačím vrchem zasazen v době, kdy byly parky založeny, tedy ve druhé polovině 19. století. Léta byl velmi významnou dominantou sadů a společně s bukem, který je na protilehlé straně, to byla opravdu nepřehlédnutelná dvojice," popisuje vedoucí odboru životního prostředí opavského magistrátu Marie Vavrečková.

Podle jejích slov však postupně ztrácel na vitalitě. „Bohužel se zjistilo, že se na jeho kořenech usadila dřevokazná houba vějířovec obrovský. Zhruba deset let byl sledován, řada odborníků se snažila o jeho záchranu. Nakonec byla provedena tahová zkouška, která prokázala, že strom nesplňuje požadovanou hodnotu odolnosti proti zlomu ani vývratu, a hrozilo tedy reálné riziko jeho vyvrácení. Stal se pro kolemjdoucí nebezpečným a musel být k lítosti všech pokácen," připomněla Marie Vavrečková.

Strom byl charakteristický svou mohutností. Průměr jeho kmene byl 1,57 metru, koruny pak sedmadvacet metrů. Ve svých zhruba sto dvaceti letech dosahoval výšky pětadvaceti metrů.

Na jeho místo byl v loňském roce v měsíci květnu vysazen mladý strom stejného druhu.