Nový vzhled získá prostranství u hlučínského kostela. Na jednom z nejfrekventovanějších míst v Hlučíně má podle městského architekta Jana Richtera vzniknout reprezentativní a multifunkční prostor. O změnu prostranství kolem kostela vedle autobusového nádraží se postará architekt a hlučínský rodák Pavel Nasadil.

„Koncept, který jsme zvolili, vychází z dlouhodobého pozorování a znalosti místa, z urbanistických vztahů a z potřebných návazností na okolí, ať už je to centrum města, okolí obchodu Billa, nebo sídliště OKD. Návrh jednoduše definuje pěší trasy a pobytové plochy v území, které propojuje v jeden přehledný celek,“ sdělil architekt Pavel Nasadil.

Červený kostel v Hlučíně. Ilustrační foto.

Součástí prostranství je několik historických budov, které podle Nasadila prostor určují. Je to nejen Červený kostel, ale také Wetekampova hrobka, stará červená poliklinika a monumentální špýchar, který se architekti ve svém návrhu snaží integrovat do městského prostoru. Hlavní dominantou nového parku by se měl stát majestátný starý buk lesní.

Revitalizaci vítá starosta Hlučína Pavel Paschek.

„Dnes působí prostor hluše, krásná historická budova kostela nijak nekoresponduje se stavbami na autobusovém nádraží. V minulosti se tento prostor různými necitlivými zásahy narušil,“ řekl starosta. O současném stavu veřejného prostranství vypovídají i výsledky pocitové mapy Hlučína, na níž obyvatelé vyznačovali svůj vztah k jednotlivým místům ve městě. V okolí Červeného kostela se podle mapy Hlučíňané necítí bezpečně.


DOMINIKA SLADKÁ