Letos se do akce zapojilo více než sedm set měst a obcí a 99 tisíc lidí na území celé České republiky. Chybět nemohla ani Opava.

Tentokrát se ovšem zvuk koled od 18. hodiny nenesl Horním ale Dolním náměstím. Shromáždilo se zde téměř pět stovek lidí, které neodradilo ani chladné a hlavně deštivé počasí. Na pódiu se sešla, za minulých pět let, už klasická sestava.

Jedním z nejdůležitějších aktérů byl známý sbormistr z Opavska Karel Kostera, který poměrně nedávno oslavil jubilejní osmdesáté narozeniny, a jeho sbor složený ze stěbořických a opavských členů.

„Česko zpívá koledy jsem si oblíbil. Vždycky zde vládne velmi příjemná atmosféra. Myslel jsem si, že déšť mnohé odradí a budeme zpívat před poloprázdným náměstím. Jsem moc rád, že se tak nakonec nestalo," popisoval čestný občan Slavkova, jenž ani v takto pokročilém věku neztrácí nic ze svého elánu a na pódiu byl jednoznačným tahounem.

Jak už u Karla Kostery bývá zvykem, i tentokrát návštěvníkům nadělil menší přídavek. Kromě šesti koled uvedených ve zpěvnících, které všichni zúčastnění měli k dispozici, do svého repertoáru po konci oficiálního programu, zařadil sedmou píseň. „Jednalo se o Vondráši, Matúši. Je to má oblíbená koleda, se sborem jsme si ji chtěli zazpívat," vysvětloval.

V centru slezské metropole nechyběly některé sportovní osobnosti z Opavska. A to především fotbalisté Slezského FC, mezi nimiž byl například Zdeněk Pospěch, Jakub Janetzký, Tomáš Mrázek nebo klubový sekretář Lumír Sedláček a technický ředitel Jaroslav Rovňan.

Na pódiu vystoupal i jeden z nejvěrnějších zpěváků této akce Marek Stromský ze Štěpánkovic, jenž letos opanoval Velkou pardubickou. Do Opavy dorazil i s dcerou Verčou, synem Filipem a manželkou Janou. „Myslím si, že Česko zpívá koledy se opět nadmíru povedla. Patří to k vánočnímu času a je to akce, na kterou se vždy velmi těšíme," poznamenal už jmenovaný Lumír Sedláček.

Přitakal mu také útočník Opavy Tomáš Mrázek: „Vždycky sem přijdu velice rád. Musím se přiznat, že moc koled nazpaměť neznám, ale je velmi příjemné si je zazpívat takto kolektivně."

Pódium na Dolním náměstí mohlo být ještě zaplněnější, kdyby se připojili i tradiční účastníci z řad opavských basketbalistů. Ti si však museli plnit pracovní povinnosti při zápase v Děčíně. I přes jejich neúčast se před posluchači seskupil početný soubor čítající několik desítek lidí.

„Koled jsem se účastnila v loňském roce, kdy se konaly na Horním náměstí. Tehdy tam na sobě byla namačkána spousta lidí. Letos to podle mého bylo lepší v tom, že na Dolňáku měli více prostoru," poznamenala členka opavského sboru, která vystupuje pod Karlem Kosterou Lída Jančíková.

Slezská metropole nebyla jediným zúčastněným městem nebo obcí z Opavska. Připojil se také Hlučín, Březová u Vítkova, Lesní Albrechtice, Sudice, Bohuslavice anebo právě Vítkov. Základní škola na náměstí Jana Zajíce byla mimochodem první, která se do Česko zpívá koledy na Opavsku zapojila. Její žáci si společně zapěli už dopoledne okolo desáté hodiny.

Klasicky v 18 hodin se začalo na Mírovém náměstí v Hlučíně. Zde se mohlo shromáždit okolo tří stovek posluchačů. „Podle mého šlo vidět, že jde o druhý ročník. Lidé o tom věděli a zúčastnili se v daleko větším počtu než loni. I v takto nevlídném počasí si spousta návštěvníků dala svařák a zazpívala si koledy," uvedl tajemník hlučínského fotbalového klubu Lukáš Petřík.

Pátý ročník už tradiční akce si nenechaly ujít některé známé místní osobnosti. A to například brankář ostravského Baníku Jiří Pavlenka, který je místním odchovancem, anebo bývalý majitel FC Hlučín Lumír Kot.

Koledy nadchly i menší obce na Opavsku

I přes nepřízeň počasí byla náměstí v Opavě, Hlučíně nebo Vítkově velmi slušně zaplněna. Zájem ovšem byl také v menších obcích.

Například v Březové u Vítkova se před místní prodejnou Jednota shromáždilo více než sto padesát lidí, což je na obec, která má necelých šest set obyvatel, velmi slušný počet. „Iniciátorkou přihlášení do této akce je má manželka Marie, díky níž se v Březové zpívalo už loni.

Z letošního ročníku jsme vyloženě nadšení. Účast byla větší. Měli jsme připraven nasvícený betlém a pro zahřátí také horký čaj anebo punč," popisoval jednatel Klubu důchodců Březová Jan Lindovský a vzápětí ještě dodal: „Vše jsme organizovali s místním Spolkem rodičů Betula. Kromě šesti koled jsme si zazpívali i sedmou, kterou byla Tichá noc."

Podobně se zachovali také v nedalekých Lesních Albrechticích. „Atmosféra byla vynikající. Když vezmeme, že máme nějakých 280 obyvatel a zpívání se účastnilo 80 z nich, je to výborné číslo. I my jsme si zařadili Tichou noc. Letos jsme byli poprvé oficiálně přihlášeni a příští ročník stoprocentně nebudeme chtít vynechat," konstatoval předseda zdejšího klubu důchodců Karel Gebel.

Nadšením oplývali také návštěvníci v Bohuslavicích u Hlučína. Sešli se na prostoru před základní školou. Koledy se pěly pod vedením ředitelky ZŠ Gabriely Prchalové. „Akce se povedla na jedničku. Ze všech čtyřech ročníků, kterých se Bohuslavice zúčastnily, byla účast na tom letošním úplně nejvyšší. Žáků a občanů bylo více než sto.

Trochu mě to překvapilo, protože počasí nebylo nejvlídnější," uvedl jeden z účastníků z Bohuslavic Leo Vitásek, podle něhož byli zpívající v různém věkovém zastoupení: „Přijely sem maminky s kočárky, v nichž byly děti staré zhruba jeden rok. Nejstaršími účastníky se pak stali dva místní občané, kteří mají osmdesát let."

V Sudicích si naopak v rámci Česko zpívá koledy zazpívali poprvé. „Sešli jsme se v parku na náměstí u rozsvíceného vánočního stromu. Lidí bylo okolo třiceti, což není vůbec špatné číslo. Ke zpívání koled se zde scházíme také na zlatou neděli. Vždycky nás je kolem stovky. Věřím, že se nám podařilo zahájit určitou tradici.

Do příštího ročníku bychom se také rádi zapojili," uvedl sudický starosta Petr Halfar.