S úderem šesté hodiny se první koleda Nesem vám noviny začala zpívat také na Dolním náměstí v Opavě. Nemohl ji uvést nikdo jiný než známý sbormistr z Nového Dvora Karel Kostera, jenž na pódiu vedl členy stěbořického a také opavského sboru.

„Je to skvělá spontánní akce. Přišlo hodně našich zpěváků. Moc se mi to líbilo a perfektní je, že se zapojili také lidé z řad veřejnosti. Vánoční svátky bez této akce si upřímně nedokážu představit," uvedl Karel Kostera.

Po jeho bok se postavili nejenom sboristé, ale také fotbalisté Slezského FC, mezi nimiž nechyběl Zdeněk Pospěch, Jan Schaffartzik nebo třeba Jan Žídek. Dostavil se také žokej ze Štěpánkovic Marek Stromský. Karel Kostera měl tu čest, aby pokřtil nový fotbalový kalendář SFC Opava. Právě křest se stal součástí Česko zpívá koledy, stejně tak jako následná autogramiáda.

Středa byla hodně specifická i pro trenéra Slezského FC Romana Skuhravého, jenž cestu přes celou republiku až ze severočeského Jablonce, kde žije, vážil právě kvůli koledám. „V Opavě za poslední půlrok zažívám samé nové věci a byla to pro mě nádherná premiéra. Vidět před Vánocemi tolik spokojených lidí, to je prostě úžasné," komentoval akci kormidelník fotbalové Opavy.

Kromě slezské metropole se zpívalo v dalších devíti městech a obcích opavského okresu. První, kdo si na Opavsku zazpíval koledy, byli lidé ve Vítkově. Společné setkání tam zorganizovala základní škola na náměstí Jana Zajíce a oblíbené vánoční písně se zde rozezněly už v deset hodin dopoledne.

K akci Česko zpívá koledy se už dopoledne přidali žáci a učitelé ZŠ ve Vítkově.

„Do akce se zapojila celá škola, zpívaly děti i učitelský sbor. Stejně jako loni jsme měli také živý betlém, o který se postarali rovněž naši žáci. Ke koledám jsme si přidali ještě Tichou noc. Určitě to bylo velmi vydařené, děti měly úžasné kostýmy. Lidem, kteří si na náměstí přišli s námi zazpívat, jsme ještě rozdávali vánoční přání.

Myslím, že jsme navodili příjemnou vánoční atmosféru, ačkoli z řad veřejnosti mohlo přijít lidí ještě více," hodnotila ředitelka vítkovské základky Jitka Jakubíková.

Koledy se zpívaly i v obcích na Opavsku

Kromě Opavy se ale zpívalo v devíti dalších obcích a městech v okrese. „Bylo to opravdu velmi vydařené a moc pěkné. Přišlo asi 180 lidí, také více dětí než v minulých letech. Měli jsme zvonečky, baterky, u betléma stály sklenice se svíčkami. Kdo chtěl, dal si svařák, vánočku, pro malé návštěvníky byl připraven čaj.

Prostě krásná atmosféra, všichni si to pochvalovali. A také to, že neodešli ihned po odzpívání poslední koledy, ale ještě zůstali, klábosili a bavili se, bylo známkou skvělé akce," přiblížil zpívání koled Jan Lindovský z Březové u Vítkova.

Hlavní organizátorkou akce však byla jeho manželka Marie. „Byla takovým motorem i těch předchozích ročníků, letos jsme zpívali potřetí. Obec nám také zapůjčila ozvučení a manželka krátce popovídala o koledách, jejich vzniku a podobně," doplnil Jan Lindovský a dodal, že už nyní se těší na příští ročník.

Více než polovina občanů se sešla také v Lesních Albrechticích. „Máme dohromady asi 250 obyvatel a zpívat jich přišlo přibližně 180. Třetina z nich byly děti. Jsme velmi spokojeni, byl to příjemně strávený večer. V rámci něj jsme ještě také nazdobili osvětlený vánoční strom," poznamenal Karel Gebel z albrechtického Klubu důchodců.

Ve školním dvoře u základní a mateřské školy se sešli občané Bohuslavic. Samotné akci předcházela vánoční výstavka žáků, kterou si mohla veřejnost prohlédnout. Letos poprvé byl zpěv spojen s další celorepublikovou akcí, a sice s vypouštěním balónků s přáním Ježíškovi.

„Podle mého odhadu se akce účastnilo kolem neuvěřitelných 230 občanů, a to i v drobném dešti. Dětem bylo rozdáno 90 balónků a ani se na všechny nedostalo. Dospělých jako doprovodu bylo ještě mnohem více," konstatoval obecní fotograf Leo Vitásek.

Zpívajících je v Bohuslavicích rok od roku více. „K Česko zpívá koledy jsme se přidali v roce 2011 a počet těch, kteří si přijdou zazpívat a pobavit se, je stále více. Kromě dětí přišli i starší občané a ti z toho byli nadšeni asi nejvíce. Bylo to velmi příjemné," doplnila ředitelka bohuslavické školy Gabriela Prchalová.

Zpíval i Roman Skuhravý

Akce Deníku Česko zpívá koledy má za sebou další ročník a ten letošní byl na Dolním náměstí v Opavě obzvlášť speciální. Kromě pění tradičních vánočních písní totiž došlo také na křest kalendáře Slezského FC, který vyrobili naši fotografové František Géla a Petr Widenka. Nechyběl u toho ani trenér Opavy Roman Skuhravý.

Ten společně se sbormistrem z Nového Dvora Karlem Kosterou a šéfredaktorem Opavského a Hlučínského deníku Romanem Brhlem odšpuntoval šampus a postaral se o pokřtění kalendáře. Fotbalového odborníka ze severu Čech to do slezské metropole táhne.

Opavu začal trénovat před podzimní částí Fortuna národní ligy, velkou měrou pak přispěl k tomu, že přezimuje na třetí příčce a na jaře se porve o postup do naší nejvyšší soutěže. Koled na Dolňáku se zúčastnil poprvé a akce na něho udělala úžasný dojem.

„Během tohoto půlroku zažívám v Opavě samé nové věci. Tohle byla nádherná premiéra. Vidět před Vánoci tolik spokojených lidí, to je krása," komentoval současný kouč Slezského FC.

Aby mohl na pódiu v centru Opavy vystoupit, prokázal velkou obětavost a odhodlání, jelikož se autem přesouval přes celou republiku. Bydlí totiž až v severočeském Jablonci nad Nisou: „Jsou to jediné dva dny, kdy s manželkou můžeme být bez dětí sami, takže jsme si to zpříjemnili touto akcí. Užijeme si to, podíváme se po městě a vydáme se také do Ostravy. Následně pojedeme zpátky."

Byť sám o sobě tvrdí, že v něm pěvecký talent zrovna nedřímá, koledy má rád stejně tak jako Vánoce, s nimiž tyto písně souvisí. „Zpíváme, ale spíše děti, protože mně už od mateřské školy zpívat zakazovali. Pro mě osobně jsou Vánoce nejhezčími svátky roku. Mám rád klid a možnost být doma s dětmi a manželkou, zkrátka s celou rodinou.

Jsou to pro mě velmi důležité svátky. Speciální atmosféra, koledy, to k tomu prostě patří," uzavřel.