„Vyjel jsem v šest ráno z Opavy na Stěbořice. První stopka u Sádráku. Pak zpět přes Opavu na Oldřišov, kde jsem se zadrhl zas. Dělníci kopali cestu, já objížděl uličkami. Pak jsem jel do firmy do Opavy a v Malých Hošticích další průšvih. Frézují tu cestu, ale projel jsem to celkem rychle.

Pak semafor v Raduni, pro mě zdržení pět minut. Ve Chvalíkovicích na úzké cestě traktor naložený slámou, který jsem nemohl předjet. Z Hradce do Žimrovic semafor, dopravu tu zablokoval nějaký pitomec, který se postavil do protisměru, čekal asi na smilování boží. Tak jsme tu stáli všichni,“ vypráví čtyřicetiletý Roman Novotný s tím, že na této trase ztratil hodinu.

Za měsíc toto zdržení dělá jednu pracovní směnu.

Takovou situaci zažívají motoristé na Opavsku poslední dobou častěji, než je pro ně zdrávo. Na potíže, spojené s výstavbou jižního obchvatu, si už nedobrovolně zvykli, ale překvapení je čekají i na jiných místech. Spoustu jich řidiči najdou kolem Hradce nad Moravicí. Například mezi Kajlovcem a Březovou, kde přestavovaný mostek přes potok zavře do konce listopadu asi třicetimetrový úsek silnice. Objízdná trasa je vedená po vedlejším provizorním mostě. Provoz je řízený a zdržení nebývá dlouhé.

Horší situace bude s průjezdem Hradce nad Moravicí při výstavbě splaškové kanalizace na hlavním tahu městem, která se týká i Branky u Opavy. „Snažíme se vyjednat podmínky, které by provoz omezovaly v minimální míře. Práce na Opavské ulici bychom chtěli zahájit ještě v září,“ říká tisková mluvčí hradecké radnice Jitka Kotačková.

Stavební činnost je už teď znát v některých hradeckých ulicích, nově například v ulicích Slezská za vlakovým nádražím nebo Písecká. „Práce na ulici Františka Palackého byly přerušené a obnoví se až při zahájení stavby kanalizace na hlavním tahu Hradcem,“ uvádí koordinátor stavby a zástupce obou zhotovitelů Michal Kunc.

Práce na gravitační kanalizaci v Brance u Opavy jsou přerušeny až do doby vyřešení přeložek plynovodů v ulicích Bezručovo nábřeží, Pod Skalou a Zadní.

Z výstavby jižního okruhu přichází dobrá zpráva. „U křižovatky Otice – Kylešovice je Hradecká ulice už průjezdná v obou směrech bez omezení,“ sděluje vedoucí dopravního oddělení Rudolf Klein. Tím však příznivé informace končí.

Ulice 9. května v Raduni bude pro opravu mostu přes Raduňku až do 15. prosince pro vozy nad 15 tun uzavřená. Do 18. listopadu musejí v Opavě řidiči kvůli výstavbě protihlukové stěny respektovat částečnou uzavírku části Rolnické ulice směrem ke Stříbrnému jezeru. Provoz bude od 7. do 18. září pro opravu vozovky omezený v úseku Kylešovice – Chvalíkovice.

Rekonstrukce nadzemního vedení ve Vávrovicích si na odbočce Horní Životice vyžádá částečné omezení provozu od 6. do 8. září. Řidiče zdržuje i oboustranné frézování silnice v Malých Hošticích, kde se čekací doba na průjezd může protáhnout i na deset minut.

Martin Kůs, Jitka Hrušková