Desáté výročí vzniku Cesty česko–německého porozumění uctí v pátek 17. dubna od 10 do 16 hodin v malém sále Městského kulturního a informačního centra na Horské ulici v Budišově nad Budišovkou.

Účastníky setkání přivítá dopoledne starosta Budišova nad Budišovkou František Vrchovecký. Projev Potřebný konec tisíciletého boje Čechů a Němců v české kotlině poté přednese Rudolf Kučera, předseda Panevropské unie Čech a Moravy.

Historii Cesty česko–německého porozumění, mezinárodní projekt 1999 až 2009, shrne Petr Andrle, předseda občanského sdružení Cesta česko-německého porozumění a duchovní otec celého projektu. Po závěrečné diskusi přijmou přítomní závěrečnou deklaraci Sudety 2009.

„Letos se počítá se zástupci Polska, Německa, Slovenska, proto mezinárodní setkání,“ řekl Petr Andrle. Na programu konference je i promítání DVD filmu Naše cesta do Evropy, který se stane součástí stejnojmenné publikace o historii Cesty česko – německého porozumění, která vyjde na konci roku 2009.

Smyslem setkání je především porozumění mezi Čechy a Němci. „Součástí konference je také rozsáhlá výstava fotografií z let 1999 až 2009 zachycujících nejdůležitější a nejzajímavější události z historie Cesty česko–německého porozumění,“ doplnil Petr Andrle.

Další součástí výstavy jsou tematické strany listu Deník z let 2005 až 2007, na nichž je vypsáno celkem 104 osudů význačných osobností historie Sudet. Medailony v listu vycházely každou sobotu po dva roky.

Mezinárodní konferenci k česko-německým vztahům Sudety 2009 pořádají Panevropská unie Čech a Moravy, Praha, Občanské sdružení Cesta česko – německého porozumění, Budišov nad Budišovkou, občanské sdružení Vlastenecký poutník, Budišov nad Budišovkou, Jesenický horský spolek, Hradec–Nová Ves a Město Budišov nad Budišovkou.