VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Okrádá ČEZ své zákazníky? Jak se to vezme

OSTRAVA - ČEZ připravil jednoduchý trik, kterým vydělá desítky milionů měsíčně. Ty pochopitelně nevytáhne z nikoho jiného, než z občanů České republiky. Těmito slovy začíná dopis, který nyní přes internet dostal do své e-mailové schránky takřka každý, kdo ji vlastní.

18.9.2007
SDÍLEJ:

Zákaznické centrum ČEZ v OstravěFoto: DENÍK/Adolf Horsinka

Ti ostatní se pak tuto alarmující zprávu, podle které byli automaticky převedeni do zbytečně dražšího tarifu, mnohdy dozvídají od svých rozhořčených známých. Jako třeba Jana Duží z Ostravy. „O tom, že platím ČEZ neopodstatněně více, mi řekl soused. Ihned jsem tedy volala na jejich zákaznickou linku s tím, ať mě převedou na tarif nejnižší,“ sdělila paní Duží.

Ivo Měšťánek, manažer komunikace společnosti ČEZ, ale distributora energiebrání. Kritický e-mail podle něj vychází z nesprávného pochopení nových produktových řad.

Rozlučte se Comfortem, radí e-mail

Ale zpět na začátek. V čem tedy má údajný trik spočívat? „Každý odběratel elektrické energie před časem dostal od ČEZ brožuru Oranžový průvodce. Běžné kecy na kvalitním papíře jste asi zahodili stejně jako většina ostatních. Zásadní chyba, která z vaší kapsy přihraje ČEZ zbytečně téměř sto padesát korun ročně, které nemusíte platit,“ stojí dále v e-mailovém upozornění.

V brožuře je totiž napsáno, že vás dodavatel energie automaticky přesunul do tarifu Comfort. Ten prý obsahuje širokou škálu doplňkových služeb. Což znamená, že si třeba za místní hovorné můžete zavolat na zákaznickou linku. V ceně je i písemná korespondence s ČEZ. „Co však dělat, pokud máte na komunikování jiné kamarády než ČEZ?“ ptá se dále autor dopisu a hned přináší dobrou radu: „Tarif Basic vás vyjde ročně o 142,80 korun levněji při stejných cenách elektrické energie.

Jak tyto peníze ušetřit a jak především zabránit úplně zbytečné podpoře milovaného monopolisty, který vyplácí tak pěkné roční odměny našim milovaným členům jeho dozorčí rady? Zákaznická linka ČEZ je 840 840 840. Měla by stát místní hovorné.“ Na zmiňovaném čísle se můžete s tarifem Comfort rozloučit.

Oni už nevědí, jak by nás odřeli…

Učinila tak i Jana Duží. Hned poté, co se jí konečně podařilo s neustále přetíženými operátory spojit. „Nejprve mě přemlouvali, abych tarif neměnila, že přijdu o komunikaci zdarma. Jenže já se s nimi bavím tak jednou za pět let, a nemám proto zájem jim jen tak přispívat do jejich už tak nadité kasy,“ vyjádřila se dále postarší žena.

Nejvíce ji dle jejích slov naštvalo, že ač lidé dostali od ČEZ brožuru, těžko z té změti čísel mohli sami vyčíst, že jsou okrádáni. „Nikdo by to nevěděl, kdyby na to neupozornil ten dopis z internetu,“ uvedla ještě Duží. „Oproti minulému předComfortnímu období nyní ČEZ díky triku získává od každého milionu odběratelů navíc naprosto bezpracně dvanáct miliónů korun každý měsíc. Změna na tarif Basic je přitom, aspoň zatím, zdarma. Volal jsem tam a budu platit méně. A až je někdy v budoucnu budu volat, nebo jim psát jinak než mailem, tak zaplatím čtyřicet korun. V době bezplatných zákaznických linek! Oni už zkrátka nevědí, jak by nás odřeli…“ uzavírá rádce svůj dobře míněný dopis.

Nejde o žádné triky, tvrdí ČEZ

Jsou zákazníci energetického gigantu opravdu nevědomky okrádání? Podle Iva Měšťánka, manažera komunikace společnosti ČEZ, je tato informace nepravdivá. Ve svém vyjádření se proto snaží vše uvést na pravou míru. Uvedený e-mail podle něj vychází z nesprávného pochopení nových produktových řad. Tedy z domněnky, že dosud zákazníci využívali služby v rozsahu a ceně Basic, a od počátku roku byli převedeni na službu Comfort. Ve skutečnosti k ničemu takovému nedošlo.

„Nabídka Skupiny ČEZ byla od 1. ledna letošního roku rozšířena o nové dvě produktové řady, a to Basic a Exclusive. Stávající nabídka produktů byla marketingově pojmenována jako řada Comfort,“ vysvětluje na úvod Měšťánek. Tyto řady se dle jeho dalších slov liší rozsahem zdarma poskytovaných podpůrných služeb a také cenou. Všem zákazníkům byla přiřazena produktová řada, která odpovídá té, již měli dosud. Jen byla nově pojmenována jako Comfort.

Bez svolení zákazníka se nic nezměnilo

„Rozsah služeb je v ní shodný s těmi, které měli zákazníci před zavedením nových produktových řad. Způsob tvorby ceny je taktéž shodný se způsobem, který byl používán před zavedením nových produktových řad. Do ceny se tedy všem zákazníkům, kterým byla přiřazena produktová řada Comfort, promítlo pouze meziroční navýšení cen silové elektřiny ve výši 7,6 procenta. Bez svolení zákazníka se tak nezměnil ani rozsah obsluhy, na který byl zvyklý a který je zakotven do uzavřené smlouvy, ani nedošlo ke změně způsobu tvorby ceny,“ dementuje obsah e-mailu manažer komunikace.

Závěrem pak přichází s informací, že ČEZ vlastně nově nabízí možnost i ušetřit. „Zákazníci nově získali možnost zvolit si i řadu Basic, díky níž mohou uspořit 120 Kč ročně. V rámci této řady je zpoplatněno případné využití call centra nebo obchodních kanceláří. Zdarma je komunikace přes internet a písemná korespondence,“ uvedl dále Ivo Měšťánek a doplnil, že náročnější klienti mohou naopak přejít na službu Exclusive, díky níž pak mohou využívat specializované poradenské služby. Měsíčně si ale za ni oproti tarifu Comfort připlatí patnáct korun.

Nové produktové řady společnosti

ČEZ Comfort - osvědčený standard

Nejrozšířenější produktová řada zachovává osvědčené principy z předchozích let a zároveň zdarma poskytuje širokou škálu doplňkových služeb. Máte ji standardně nastavenou jako výchozí, případný výběr jiné produktové řady je pouze na vás a lze jej provést prostřednictvím zákaznické obsluhy. V ceně produktové řady Comfort je veškerá komunikace s obsluhou Zákaznických center, pracovníky Zákaznické linky Skupiny ČEZ, prostřednictvím internetu i písemné korespondence. Součástí služeb této produktové řady může být i využití některé z forem elektronické fakturace. Cena za měsíc je 40 korun bez DPH.

Basic - plaťte jen za služby, které využíváte

Basic je produktová řada se sníženou pevnou měsíční cenou. Oproti řadě Comfort vám přinese úsporu 10 Kč měsíčně. Některé služby poskytované prostřednictvím Zákaznických center nebo Zákaznické linky Skupiny ČEZ jsou však zpoplatněny. Tato řada se hodí pro ty, kteří využívají raději písemné nebo internetové komunikace. Ta je nabízena zdarma. Pokud se chcete ve věci dodávek elektřiny obracet osobně na Zákaznická centra nebo telefonickou Zákaznickou linku, jsou tyto služby zpoplatněny. Cena za měsíc je 30 korun bez DPH.

Exclusive - poradíme vám jak uspořit

Exclusive je produktovou řadou určenou pro náročnější z vás. Úroveň poskytovaných služeb je vyšší než u základní řady Comfort a blíží se již konceptu služeb osobního bankéře, jak je poskytují finanční instituce. Speciálně vyškolení pracovníci vám poradí buď na Zákaznické lince Skupiny ČEZ, anebo přímo v Zákaznických centrech ve všech větších městech. Součástí je rozšířené poradenství například ohledně energetických úspor, při výběru vhodných spotřebičů do domácnosti nebo způsobu zateplení domu. Vyšší úroveň služeb je hrazena formou zvýšené pevné měsíční ceny elektřiny. Cena za měsíc je 55 korun bez DPH.

 
18.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 16 690 Kč Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti pobytové péče PRACOVNíK/-CE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH - VÝCHOVNÁ NEPEDAGOGICKÁ ČINNOST. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16690 kč, mzda max. 25100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Bc. Hana Grodová, tel.: 737 710 513, e-mail: reditelka@domov-vitkov.cz, SOU, pracovní poměr na dobu určitou, jednosměnný provoz.. Pracoviště: Domov vítkov, příspěvková organizace, Lidická, č.p. 611, 749 01 Vítkov 1. Informace: Hana Grodová, +420 556 312 061,737 710 513. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 14 000 Kč Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KO: Zdařil Jaroslav, tel.: 777 884 624, osobně od 16:00hod. nebo telefonicky od 9:00hod. , Pracovní doba od 14:00 do 24:00hod., Směny krátký/dlouhý týden., Spolehlivost, flexibilita, ochota pracovat, komunikativnost, praxe výhodou.. Pracoviště: Hospoda 56 s.r.o., Ostravská, č.p. 102, 748 01 Hlučín. Informace: Jaroslav Zdařil, +420 777 884 624. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 13 620 Kč Číšníci a servírky ČÍŠNÍK, SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13620 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: p. Pavlovič Alexandr, tel. 731 636 210 - volejte Po - Pá 7,30 - 15,30 hod., e-mail: terasa@sshsopava.cz. , Pracoviště: Restaurace Terasa Opava, nástup 1.12.2018.. Pracoviště: Střední škola hotelnictví a služeb a vyšší odborná škola, opava, restaurace terasa, Partyzánská, č.p. 1729, 747 05 Opava 5. Informace: Alexandr Pavlovič, +420 737 105 805. Management - Management Ředitel 35 000 Kč Výrobní a techničtí náměstci (ředitelé) v průmyslové výrobě TECHNICKÁ -Ý OBCHODNÍ ŘEDITEL -KA, MANŽER -KA NÁKUPU. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Toflová Irena, tel.: 724 438 168, e-mail: irena.toflova@tipa.eu, Požudejeme:, znalost práce v týmu, vedení týmu, spolupráce s obchodním týmem, analytické myšlení, kreativita a akceptace vysokých prodejních cílů, účast na výběru prodávaného zboží před nákupem. Předností je technická znalost spotřební elektroniky., Nabízíme: firemní benefity, výše příjmu je závislá na konkrétních obchodních výsledcích - poměr zásob/zisku.. Pracoviště: Tipa,spol. s r.o., Sadová, č.p. 2749, 746 01 Opava 1. Informace: Irena Toflová, +420 724 438 168.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mama‘s bistro. Novinkami jsou mimo jiné černá výmalba, nové logo s podobiznami bratrů Kaňákových, změny v jídelníčku a samozřejmě tři hvězdy u vstupu.
38

Efekt Pohlreich v Ostravě zabírá! Do Mama‘s bistra se hrnou davy lidí

Pravý prvorepublikový večer na zámku v Šihleřovicích, 22. září 2018.
18

OBRAZEM: Na Šilheřovickém zámku se slavilo 100. výročí republiky

Krnovanka Radka drží český rekord v hodu sledí hlavou

Radka Tofte, rozená Hromadová, se narodila v Krnově, ale zamilovala si Norsko. Našla nový domov v krajině jezer, zasněžených hor, zálivů, ostrovů a rybářů.

Začíná astronomický podzim. Na úvod příštího týdne se rapidně ochladí

Dnes nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah, kdy se střed Slunce nachází nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Díky tomu mají den a noc téměř stejnou délku.

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Opavská Breda v pátek patřila Babímu gastro festivalu. Podívejte se

DOPLNĚNÁ FOTOGALERIE/ Venkovní i vnitřní prostory Obchodního centra (OC) Breda&Weinstein v Opavě se v pátek nesly ve znamení Babího gastro festivalu, který organizuje Opavský a hlučínský deník ve spolupráci s OC.

Fotbalová Opava ulovila litevskou posilu, přichází mladík Jankauskas

Slezský FC hlásí zajímavou posilu. Vedení opavského klubu přivedlo mladého záložníka Eligijuse Jankauskase, který naposledy působil ve slovenské Žilině.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT