VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Okrádá ČEZ své zákazníky? Jak se to vezme

OSTRAVA - ČEZ připravil jednoduchý trik, kterým vydělá desítky milionů měsíčně. Ty pochopitelně nevytáhne z nikoho jiného, než z občanů České republiky. Těmito slovy začíná dopis, který nyní přes internet dostal do své e-mailové schránky takřka každý, kdo ji vlastní.

18.9.2007
SDÍLEJ:

Zákaznické centrum ČEZ v OstravěFoto: DENÍK/Adolf Horsinka

Ti ostatní se pak tuto alarmující zprávu, podle které byli automaticky převedeni do zbytečně dražšího tarifu, mnohdy dozvídají od svých rozhořčených známých. Jako třeba Jana Duží z Ostravy. „O tom, že platím ČEZ neopodstatněně více, mi řekl soused. Ihned jsem tedy volala na jejich zákaznickou linku s tím, ať mě převedou na tarif nejnižší,“ sdělila paní Duží.

Ivo Měšťánek, manažer komunikace společnosti ČEZ, ale distributora energiebrání. Kritický e-mail podle něj vychází z nesprávného pochopení nových produktových řad.

Rozlučte se Comfortem, radí e-mail

Ale zpět na začátek. V čem tedy má údajný trik spočívat? „Každý odběratel elektrické energie před časem dostal od ČEZ brožuru Oranžový průvodce. Běžné kecy na kvalitním papíře jste asi zahodili stejně jako většina ostatních. Zásadní chyba, která z vaší kapsy přihraje ČEZ zbytečně téměř sto padesát korun ročně, které nemusíte platit,“ stojí dále v e-mailovém upozornění.

V brožuře je totiž napsáno, že vás dodavatel energie automaticky přesunul do tarifu Comfort. Ten prý obsahuje širokou škálu doplňkových služeb. Což znamená, že si třeba za místní hovorné můžete zavolat na zákaznickou linku. V ceně je i písemná korespondence s ČEZ. „Co však dělat, pokud máte na komunikování jiné kamarády než ČEZ?“ ptá se dále autor dopisu a hned přináší dobrou radu: „Tarif Basic vás vyjde ročně o 142,80 korun levněji při stejných cenách elektrické energie.

Jak tyto peníze ušetřit a jak především zabránit úplně zbytečné podpoře milovaného monopolisty, který vyplácí tak pěkné roční odměny našim milovaným členům jeho dozorčí rady? Zákaznická linka ČEZ je 840 840 840. Měla by stát místní hovorné.“ Na zmiňovaném čísle se můžete s tarifem Comfort rozloučit.

Oni už nevědí, jak by nás odřeli…

Učinila tak i Jana Duží. Hned poté, co se jí konečně podařilo s neustále přetíženými operátory spojit. „Nejprve mě přemlouvali, abych tarif neměnila, že přijdu o komunikaci zdarma. Jenže já se s nimi bavím tak jednou za pět let, a nemám proto zájem jim jen tak přispívat do jejich už tak nadité kasy,“ vyjádřila se dále postarší žena.

Nejvíce ji dle jejích slov naštvalo, že ač lidé dostali od ČEZ brožuru, těžko z té změti čísel mohli sami vyčíst, že jsou okrádáni. „Nikdo by to nevěděl, kdyby na to neupozornil ten dopis z internetu,“ uvedla ještě Duží. „Oproti minulému předComfortnímu období nyní ČEZ díky triku získává od každého milionu odběratelů navíc naprosto bezpracně dvanáct miliónů korun každý měsíc. Změna na tarif Basic je přitom, aspoň zatím, zdarma. Volal jsem tam a budu platit méně. A až je někdy v budoucnu budu volat, nebo jim psát jinak než mailem, tak zaplatím čtyřicet korun. V době bezplatných zákaznických linek! Oni už zkrátka nevědí, jak by nás odřeli…“ uzavírá rádce svůj dobře míněný dopis.

Nejde o žádné triky, tvrdí ČEZ

Jsou zákazníci energetického gigantu opravdu nevědomky okrádání? Podle Iva Měšťánka, manažera komunikace společnosti ČEZ, je tato informace nepravdivá. Ve svém vyjádření se proto snaží vše uvést na pravou míru. Uvedený e-mail podle něj vychází z nesprávného pochopení nových produktových řad. Tedy z domněnky, že dosud zákazníci využívali služby v rozsahu a ceně Basic, a od počátku roku byli převedeni na službu Comfort. Ve skutečnosti k ničemu takovému nedošlo.

„Nabídka Skupiny ČEZ byla od 1. ledna letošního roku rozšířena o nové dvě produktové řady, a to Basic a Exclusive. Stávající nabídka produktů byla marketingově pojmenována jako řada Comfort,“ vysvětluje na úvod Měšťánek. Tyto řady se dle jeho dalších slov liší rozsahem zdarma poskytovaných podpůrných služeb a také cenou. Všem zákazníkům byla přiřazena produktová řada, která odpovídá té, již měli dosud. Jen byla nově pojmenována jako Comfort.

Bez svolení zákazníka se nic nezměnilo

„Rozsah služeb je v ní shodný s těmi, které měli zákazníci před zavedením nových produktových řad. Způsob tvorby ceny je taktéž shodný se způsobem, který byl používán před zavedením nových produktových řad. Do ceny se tedy všem zákazníkům, kterým byla přiřazena produktová řada Comfort, promítlo pouze meziroční navýšení cen silové elektřiny ve výši 7,6 procenta. Bez svolení zákazníka se tak nezměnil ani rozsah obsluhy, na který byl zvyklý a který je zakotven do uzavřené smlouvy, ani nedošlo ke změně způsobu tvorby ceny,“ dementuje obsah e-mailu manažer komunikace.

Závěrem pak přichází s informací, že ČEZ vlastně nově nabízí možnost i ušetřit. „Zákazníci nově získali možnost zvolit si i řadu Basic, díky níž mohou uspořit 120 Kč ročně. V rámci této řady je zpoplatněno případné využití call centra nebo obchodních kanceláří. Zdarma je komunikace přes internet a písemná korespondence,“ uvedl dále Ivo Měšťánek a doplnil, že náročnější klienti mohou naopak přejít na službu Exclusive, díky níž pak mohou využívat specializované poradenské služby. Měsíčně si ale za ni oproti tarifu Comfort připlatí patnáct korun.

Nové produktové řady společnosti

ČEZ Comfort - osvědčený standard

Nejrozšířenější produktová řada zachovává osvědčené principy z předchozích let a zároveň zdarma poskytuje širokou škálu doplňkových služeb. Máte ji standardně nastavenou jako výchozí, případný výběr jiné produktové řady je pouze na vás a lze jej provést prostřednictvím zákaznické obsluhy. V ceně produktové řady Comfort je veškerá komunikace s obsluhou Zákaznických center, pracovníky Zákaznické linky Skupiny ČEZ, prostřednictvím internetu i písemné korespondence. Součástí služeb této produktové řady může být i využití některé z forem elektronické fakturace. Cena za měsíc je 40 korun bez DPH.

Basic - plaťte jen za služby, které využíváte

Basic je produktová řada se sníženou pevnou měsíční cenou. Oproti řadě Comfort vám přinese úsporu 10 Kč měsíčně. Některé služby poskytované prostřednictvím Zákaznických center nebo Zákaznické linky Skupiny ČEZ jsou však zpoplatněny. Tato řada se hodí pro ty, kteří využívají raději písemné nebo internetové komunikace. Ta je nabízena zdarma. Pokud se chcete ve věci dodávek elektřiny obracet osobně na Zákaznická centra nebo telefonickou Zákaznickou linku, jsou tyto služby zpoplatněny. Cena za měsíc je 30 korun bez DPH.

Exclusive - poradíme vám jak uspořit

Exclusive je produktovou řadou určenou pro náročnější z vás. Úroveň poskytovaných služeb je vyšší než u základní řady Comfort a blíží se již konceptu služeb osobního bankéře, jak je poskytují finanční instituce. Speciálně vyškolení pracovníci vám poradí buď na Zákaznické lince Skupiny ČEZ, anebo přímo v Zákaznických centrech ve všech větších městech. Součástí je rozšířené poradenství například ohledně energetických úspor, při výběru vhodných spotřebičů do domácnosti nebo způsobu zateplení domu. Vyšší úroveň služeb je hrazena formou zvýšené pevné měsíční ceny elektřiny. Cena za měsíc je 55 korun bez DPH.

 
18.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 16 000 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci ÚKLIDOVÝ PRACOVNÍK, PRACOVNICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Tylšarová Lenka, tel.: 725 776 444, volat PO - PÁ mezi 8:00 - 15:00 hod., e-mail: dispecer@jaspa.cz., Pracoviště Opava - Hypermarket Globus, nástup ihned., Úklid hypermarketu, 12 hod. směny, ranní - noční podle harmonogramu.. Pracoviště: Jaspa s.r.o. - hypermarket globus, Těšínská, č.p. 2830, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Tylšarová, +420 725 776 444.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 80 Kč

Prodavači smíšeného zboží PRODAVAČ -KA - BRIGÁDA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Wranová Jana, tel.: 553 697 306, e-mail: wranova@odtempo.cz, Životopis se souhlasem užívání osobních údajů pro pracovněprávní účely zašlete na uvedený e-mail., Praxe v oboru výhodou, do funkce zaučíme., Pracoviště Píšť, nástup ihned.. Pracoviště: Tempo, obchodní družstvo - prodejna píšť, Opavská, č.p. 467, 747 18 Píšť. Informace: , .

Právo - Právo Právník 23 000 Kč

Podnikoví právníci PRÁVNÍK, PRÁVNIČKA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 34000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Ohnhäuserová Alena Ing., tel.: 950 179 114 - vám sdělí případné dotazy. , Generální inspektor Státního úřadu inspekce práce vyhlašuje podle ust. § 24 odst. 6 zákona , č. 234/2014 Sb., o státní službě, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o státní službě"), výběrové řízení na služební místo právníka Státního úřadu inspekce práce , se sídlem v Opavě. , VŠ právní vzdělání získané absolvováním magisterského studijního programu ve studijním oboru Právo., Místo výkonu práce: Opava, Kolářská 451/13. , Základní činností vykonávanou na tomto služebním místě je správní rozhodování při výkonu působnosti oblastního inspektorátu práce., Žadatel podá služebnímu orgánu, tzn. generálnímu inspektorovi Státního úřadu inspekce práce na základě § 24 odst. 3 a 4 zákona o státní službě:, a) pokud není státním zaměstnancem ve služebním poměru podle zákona o státní službě - žádost o přijetí do služebního poměru a zařazení na služební místo (dále jen žádost),, b) pokud je státním zaměstnancem ve služebním poměru podle zákona o státní službě - žádost o zařazení na služební místo (dále jen žádost)., Žádost musí dále obsahovat údaje podle § 37 odst. 2 zákona číslo 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů (jméno, příjmení, datum narození uchazeče, adresu jeho trvalého pobytu, příp. jinou adresu pro doručování, označení služebního orgánu, jemuž je určena),, a musí být žadatelem podepsána. , Žádost se podává v českém jazyce a k žádosti žadatel přiloží:, a) Pokud žadatel nezaškrtl a nedoplnil čestná prohlášení uvedená ve formuláři žádosti a údaje pro získání výpisu z Rejstříku trestů uvedené ve formuláři žádosti, přiloží k žádosti příslušné listiny specifikované v tomto oznámení v bodech 1a) až 1f). , b) Pokud žadatel nezaškrtl a nedoplnil čestné prohlášení o dosaženém vzdělání uvedené ve formuláři žádosti o požadované odborné zaměření vzdělání, přiloží k žádosti příslušné listiny specifikované v tomto oznámení v bodě 2). , c) Strukturovaný profesní životopis, d) Motivační dopis , , Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 3. srpna 2018, tj. v této lhůtě zaslané generálnímu inspektorovi Státního úřadu inspekce práce prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu: Státní úřad inspekce práce, Kolářská 451/13, 746 01 Opava, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě podepsanou uznávaným elektronickým podpisem na adresu elektronické pošty služebního úřadu epodatelna@suip.cz nebo prostřednictvím datové schránky (ID datové schránky služebního úřadu: cmwaazf)., Obálka, resp. datová zpráva obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: "Neotvírat" a slovy "Výběrové řízení č. j. 5094/1.10/18 na služební místo právníka Státního úřadu inspekce práce se sídlem v Opavě".. Pracoviště: Státní úřad inspekce práce, Kolářská, č.p. 451, 746 01 Opava 1. Informace: Alena Ohnhäuserová, +420 950 179 114.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 150 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů STROJNÍK KOLOVÉHO A PÁSOVÉHO RÝPADLA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání nerozhoduje. Požadujeme platný strojní průkaz na kolové a pásové rýpadlo. Praxe strojníka výhodou. Vhodné i pro absolventy. Nástup možný ihned, KO: K. Mokrý tel.: 777 306 738, Aktualizace: 16.7.2018. Pracoviště: Kamil mokrý, Horní konec, č.p. 18, 747 11 Kozmice u Hlučína. Informace: Kamil Mokrý, +420 777 306 738.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Fans SFC Opava. Ilustrační foto.
1

Opava míří na Letnou! Veze si dvanáctého hráče, fanoušky

Jan Žídek na Spartě chybět nebude, trenér Skuhravý z něj udělal kustoda

Oslavy postupu do FORTUNA:LIGY si zkušený stoper Jan Žídek sice vychutnal do sytosti, ale někde v podvědomí ho drželozklamání. V průběhu jara si totiž poranil koleno a soutěž pro něj předčasně skončila. Jisté je, že nestihne ani začátek ligy.

Která houba vás otrávila? Přístroj to určí jednoznačně

Deštivé počasí z posledních dnů dává novou naději houbařům. Sběr hub však nemusí přinášet jen radost. Řada lidí přes varování odborníků stále totiž sbírá i houby, které dobře neznají.

Petr Fiala pro Deník v Ostravě: Snažím se jít s ODS jinou cestou

ROZHOVOR/ Festival Colours of Ostrava láká už řadu let nejen turisty, umělce, sportovce, ale také české politické špičky. Čtvrtečním hostem diskusního fóra Meltingpot, které probíhá v rámci festivalu, byl i šéf ODS a bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala.

Poloparazitický kokrhel nám zajistí více květů a méně trávy

FOTOGALERIE/ Místní název Krásné Loučky napovídá, že kdysi Krnov obklopovaly kvetoucí stráně. Dobytka ubývá a květy z bývalých pastvin vytěsnila tráva. Co s tím? Ekologové zkouší kokrhel.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT