Na republikové úrovni s úbytkem dobrovolníků bojovali například v Jihlavě, která je do počtu obyvatel s Opavou zhruba srovnatelná.

Ve slezské metropoli se hlavně středoškoláci vrátili do školních lavic, ale zanedlouho začne školní rok vysokoškolákům. Ti ve chvílích volna také s oblibou pomáhají. Oproti středoškolským studentům jsou z časového hlediska přizpůsobivější. „Během prázdnin jsme dobrovolníků měli o trochu více, ale nějaké vážné problémy nás v tomto ohledu rozhodně netrápí," uvedl ředitel opavské Charity Jan Hanuš.

Podle jeho slov ve městech, kde se nachází univerzita, se vždycky nějací dobrovolníci najdou: „Hlavní podíl lidí, kteří dobrovolně pomáhají, tvoří vysokoškoláci. Z tohoto pohledu jsou na tom dobře třeba v Ostravě nebo Olomouci. Dále pak se jedná o středoškoláky staré okolo osmnácti let," pokračoval Jan Hanuš a vypíchl ještě třetí významnou složku dobrovolníků:

„Jedná se o lidi, kteří v životě už něčeho dosáhli, jsou zabezpečení a s postupem let tak nějak pochopili, že je třeba koncentrovat svou pozornost i na ostatní. Těchto lidí si já osobně vážím asi nejvíce."

Dobrovolníci potřebným lidem mohou pomáhat jen v určitých věcech. V největší míře jsou doprovodem osamoceným seniorům. Tráví s nimi volný čas, doprovází je k lékaři a tak dále. Někteří by chtěli pomáhat ještě více, Charitu však limituje zákon o sociálních službách. Ten pro určité činnosti žádá odborné pracovníky. Samozřejmě i v Opavě bychom našli největší „dodavatele" dobrovolníků. Po Slezské univerzitě jsou to zejména střední školy.

„Někteří nás zásobují skutečně ve velké míře. Je jich více, ale zmíním například Slezské gymnázium," zakončil Jan Hanuš.

Petr Dušek