Ty pak slouží jak ukrajinským vojákům, tak i civilním domácnostem, které bombardování odpojilo od energií. Nejde o žádnou novinku, protože tyto svíčky se osvědčily už v průběhu druhé světové války.

„V Opavě se pod názvem Palanicia sdružila skupina lidí, připravená Ukrajincům pomáhat a do ní patří i naše zaměstnankyně. Z požadavků na různé formy pomoci ji zaujaly právě tyto zbytkové svíčky, nápad s námi projednala a připadal nám zajímavý. Pustili jsme se do sbírání a získaný materiál průběžně posíláme na Ukrajinu,“ přibližuje zvolenou aktivitu ředitel opavské Charity Jan Hanuš.

Takové podomácku vyrobené „zákopové svíčky“ z plechovek, kartonu a parafínu totiž dokáží svítit až pět hodin a to zdaleka není jejich jediná zásluha. Je možné ohřívat na nich jídlo a v místnosti mohou jejich plamínky zvýšit teplotu až o čtyři stupně. Tyto svíčky na Ukrajině vyrábí pro vojáky i civilisty skupiny dobrovolníků, ale k jejich výrobě je zapotřebí spousta parafínu nebo vosku.

Charita Opava ho sbírá pro organizaci Bridge of Ukraine. Obrací se na Opavany s prosbou o poskytnutí jakýchkoliv zbytků nedohořelých parafínových nebo voskových svíček, které budou přijímané na recepci v budově ředitelství Charity Opava v jaktařské ulici Přemyslovců 26.