Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po stopách chátrajících kaplí

Opavsko – Zajímá vás, na kterých místech Opavska se nacházejí staré a dnes už mnohdy chátrající kaple? Pokud ano, zde najdete pár tipů.

18.5.2014
SDÍLEJ:

Odkaz starých dob naleznete také v Raduni. Konkrétně přímo na stěžejní křižovatce obce. Její dominantou je totiž novogotická kaple. Bohužel také tento objekt chátrá a potřeboval by rekonstrukci, aby se opět stal cennou součástí výzdoby Raduně.Foto: Kateřina Skalíková

Jistým vodítkem se vám může stát i databáze Michala Valenčíka: www.znicenekostely.cz. Do vyhledávače zadáte přesnou lokalitu, v níž hodláte hledat. Uvedete také, co byste chtěli najít. Tedy jestli jde o poškozenou, polozřícenou, torzální anebo již zaniklou kapli či kostel. Michal Valenčík má kompletně zmapovanou celou Českou republiku.

Snaží se také sehnat prostředky na opravy chátrajících objektů. Aby jeho práce byla co nejúčinnější, v každém koutě naší vlasti potřebuje nějaké spolupracovníky. Na Opavsku je našel v manželech Tomáši a Kateřině Skalíkových, které stoprocentně budete znát z občanského sdružení Za Opavu. To už společnými silami opravilo spoustu kapliček.

Dostali jsme od nich pár tipů na kaplí, kterým by rekonstrukce také neškodila.

Památka velkého mordu?

.

Malou kapli v Javoří naleznete v lese nedaleko Radkova na Vítkovsku. Respektive zbytky jejího zdiva. Kněz Vavřinec Gintar ji postavil už v roce 1876. Javoří byla v podstatě osada, kterou tvořily tři domy. Poslední z nich byl opuštěn během roku 1904.

Po druhé světové válce kapli už nikdo neudržoval a v roce 1967 se jí propadla střecha. Existují dvě pověsti, proč vlastně byla postavena. Jedna se zmiňuje o pytlákovi, jenž ji vybudoval jako poděkování za neprozrazení jeho lesního pychu.

Druhá je poněkud tragičtější. Vypráví o zhrzeném ženichovi původem z Radkova, který vyvraždil svatební průvod děvčete z Javoří. To si ho předtím odmítlo vzít a dalo přednost zámožnějšímu nápadníkovi. Vrah potom měl spáchat sebevraždu. Upomínkou této tragédie měla být právě tato kaple.

Kaple bez střechy

.

Les nad obcí Jakartovice ukrývá také jeden skvost. I na této lesní kapličce se bohužel dost negativním způsobem projevil zub času. Pro kolemjdoucí vždy představovala příjemné překvapení na procházce. V současnosti už kapličce chybí střecha, krov a strop. Je tedy kompletně odhalená.

V obci stávaly tři kaple

.

Kromě tří kaplí a zvonice se Hořejší Kunčice, které jsou dnes součástí Jakartovic, kdysi mohly pyšnit také farním kostelem Nanebevzetí Panny Marie z roku 1769. Během 9. srpna 1961 budova při velké bouři kompletně vyhořela. Zbytky kostela byly odstřeleny o téměř čtyři roky později.

Zvonice šla k zemi v osmdesátých letech minulého století. Dnes v Hořejších Kunčicích můžete narazit na kapli v pokročilé fázi rozkladu, která by zcela evidentně potřebovala zrekonstruovat.

Oprava kaplí se daří

.

Nové Těchanovice nedaleko Vítkova v posledních letech procházejí doslova kapličkovou obrodou. Povedlo se zde opravit dvě ze čtyř kaplí Božího těla. Zbylé dvě jsou zatím stále v havarijním stavu. Jednu z nich můžete vidět na přiloženém snímku.

Dominanta křižovatky

Odkaz starých dob naleznete také v Raduni. Konkrétně přímo na stěžejní křižovatce obce. Její dominantou je totiž novogotická kaple. Bohužel také tento objekt chátrá a potřeboval by rekonstrukci, aby se opět stal cennou součástí výzdoby Raduně.

Odkaz starých dob naleznete také v Raduni. Konkrétně přímo na stěžejní křižovatce obce. Její dominantou je totiž novogotická kaple. Bohužel také tento objekt chátrá a potřeboval by rekonstrukci, aby se opět stal cennou součástí výzdoby vesničky ležící kousek od Opavy.

Petr Dušek, fotografie: Kateřina Skalíková

Autor: Redakce

18.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení