Současná kampaň proti velkým psím plemenům vybízí politiky k zviditelnění prosazováním nového psího zákona. Odborníci se zlobí už proto, že kynologie žádné označení „bojový pes“ nezná.

Opavský chovatel dobrmanů a bývalý předseda moravskoslezského Dobrman klubu Miroslav Ficek chová psy už sedmatřicet let. Vzniklý problém vnímá jako složitý. Tvrdí, že každý případ není stejný a pokousaný člověk jen málokdy dokáže přiznat i možnou míru svého zavinění. Souhlasí však, že majitel musí za selhání svého psa nést všechny právní důsledky.

„V první řadě by si každý zájemce měl o zvolené rase sehnat veškeré dostupné informace ještě před jejím pořízením. Plemena, zahrnutá do údajně „bojových“, jsou po správném výcviku dobře ovladatelná. Jiné je to například u středoasijského pasteveckého psa, který uznává volnost a smysl pro dokonalý výcvik nemá v genech zakódovaný. Základní poslušnost však také zvládne,“ říká Miroslav Ficek.

Největším nepřítelem člověka je člověk

Zákonodárci chtějí, aby vlastníci velkých psů povinně absolvovali zkoušky, stejně jako řidiči v autoškole. Ti je sice skládají, ale s průkazy pak na silnicích denně zraňují i zabíjejí. Při útoku psa bývá příčina hledaná málokdy. Vliv může mít například jeho nemoc, náhlý psychický zkrat i jiné problémy, vyskytující se běžně také u lidí. Pes rozhodně není věc, jak tvrdí zákon, ale živý tvor.

„Navrhovaná legislativa je diskriminací majitelů některých plemen, což by v důsledku mohlo vést až k jejich vymizení. S tím žádný člověk, který kynologii jen trochu rozumí, nemůže souhlasit. Znám spoustu majitelů velkých psů, kteří je chovají celý život a nikdy problémy neměli. Prostě se jim plně věnují, dokáží je zvládat a vychovat z nich dokonalé společníky,“ konstatuje Miroslav Ficek.

Lidé povahu psa ovlivňují

Každé štěně má k lidem přátelský vztah a ti pak vývoj jeho povahy do značné míry sami ovlivňují. „Přítomnost člověka před brankou do zahrady náš pes z kategorie údajně „bojových“ ohlašoval pokaždé jen štěknutím bez dalších emocí. Ale jen do doby, než ho jeden začal systematicky dráždit. Hůlkou přejížděl po plotě jen několik centimetrů od jeho čenichu a rukama naznačoval útočné pohyby. Pohledem na rozzuřené zvíře se bavil a žádosti, ať toho nechá, ignoroval. Dosáhl toho, že pes teď zlostně reaguje na každého, kdo se k brance přiblíží,“ konstatuje majitel psa.

Nezodpovědné vlastníky ostrých hafanů rozhodně obhajovat nelze, ale každý útok psa musí být posuzován individuálně.

Využívejme současných zákonů

Předseda opavského soudu Jiří Urban nemá s případy napadení člověka psem žádné profesní zkušenosti. Souhlasí, že by vlastníci velkých psů měli prokázat schopnosti k jejich držení. „Při pokousání člověka psem na volném prostranství, pokud zvíře nebylo na oběť poštváno, jde o trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti a vztahuje se na něj sazba až do dvou let. Myslím, že stávající zákony jsou při dokonalém využívání dostačující,“ míní Jiří Urban.

Někdy však může člověka pokousat i dobře zabezpečený pes. V jedné obci mimo Opavsko vlezla majiteli německého ovčáka přes plot na zahradu cizí žena a kradla mu tam ovoce. Pes ji napadl a ona majitele zažalovala. Zdravý rozum říká, že na cizí zahradě neměla bez svolení vlastníka co dělat a pes chránil jeho majetek. Soudní rozum však potrestal majitele psa. „Všechno záleží na okolnostech jednotlivých případů. Na plotě zahrady střežené psem, musí být například viditelně umístěné varovné oznámení.“ dodává Jiří Urban.

Někdy se poperou psi a někdy i majitelé

Časté bývají i případy napadení psa psem.Viníkem je jednoznačně majitel nezajištěného agresivního psa. „Mohou však vzniknout situace, kterým nešlo zabránit. Naštěstí je dost zodpovědných majitelů, kteří se v případě konfliktu snaží škodu napravit ke spokojenosti obou zúčastněných stran. Pokud se účastníci nedohodnou, je nutné nahlásit incident policii,“ říká Pavla Losertová ze skupiny prevence opavské městské policie.

Opavský soud teď řeší dokonce případ, kdy psi zůstali při setkání v klidu a poprali se jejich majitelé. Jisté však je, že silný a sebevědomý pes rozhodně není vhodný pro každého. Předpoklady pro jeho zvládnutí má pouze autoritativní a psychicky vyrovnaný člověk s dostatkem zkušeností.